Premier Mateusz Morawiecki przybył w czwartek do Kopenhagi, gdzie spotka się z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. Wśród tematów rozmów m.in. współpraca na rzecz bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji.
Rzecznik rządu Piotr Mller w komunikacie dotyczącym wizyty wskazał, że spotkanie w Kopenhadze z Frederiksen będzie okazją do omówienia najważniejszych kwestii dwustronnych, bieżących tematów z zakresu agendy unijnej oraz współpracy na rzecz bezpieczeństwa w kontekście rosyjskiej agresji.
"Szefowie rządów będą też rozmawiali o współpracy regionalnej w zakresie bezpieczeństwa i energetyki" - zapowiedział rzecznik.
Mller zaznaczył, że Polska od wielu lat podkreślała znaczenie bezpieczeństwa energetycznego i ryzyka związanego z uzależnieniem od rosyjskich paliw i surowców. "Jednym z kluczowych kroków, które podjęliśmy, była budowa gazociągu Baltic Pipe, we współpracy z Danią i Norwegią" - wskazał.
Jak dodał, gazociąg ten jest inwestycją strategiczną dla stosunków polsko-duńskich. "Baltic Pipe został otwarty przez premierów Polski i Danii we wrześniu 2022 r. i dziś przyczynia się w dużym stopniu do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy Środkowej" - stwierdził rzecznik polskiego rządu.
Mller podkreślił, że premier Morawiecki regularnie spotyka się ze światowymi liderami i przywódcami innych krajów. "Podczas rozmów podkreślamy jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa w Europie. Do tego niezbędne jest wsparcie Ukrainy, która musi obronić się przed agresją Rosji" - stwierdził.
"Kontynuujemy nasze działania dyplomatyczne i rozmawiamy z partnerami z wielu regionów. Niesiemy przekaz, że dziś wspólnym celem wszystkich wolnych krajów jest zapewnienie bezpieczeństwa Europy poprzez wspieranie Ukrainy" - dodał.
Mller podkreślił, że Ukraińcy walczą z rosyjskim najeźdźcą za wolność nie tylko swoją, ale i naszą. "Od ich zwycięstwa zależy przyszłość całej Europy, w tym Polski. Dalsza pomoc krajów zachodnich to budowanie bezpieczeństwa w naszym regionie" - ocenił.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.