Irlandczycy obchodzą 17 marca Dzień Świętego Patryka. Z tej okazji ambasador Irlandii w Polsce Eugene Hutchinson odwiedził Pałac Prezydencki i przekazał symboliczny prezent - żywą koniczynę. Prezent odebrał szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.
"Właśnie wróciliśmy z wizyty w Pałacu Prezydenckim, gdzie przekazaliśmy prezydentowi Komorowskiemu tradycyjną koniczynę. Jak wiadomo, trzylistna koniczyna jest symbolem naszej stolicy i całej Irlandii" - powiedział PAP ambasador Hutchinson.
Ambasador dodał, że Irlandczycy celebrują Dzień Świętego Patryka niezależnie od tego, gdzie się znajdują, ale jest mu szczególnie miło, że może świętować ten dzień w Polsce, z którą Irlandię wiele łączy.
"Bardzo cieszymy się, że możemy świętować tutaj w Warszawie. W Irlandii mieszka wielu Polaków, którzy z pewnością przyłączą się do zabawy tam na miejscu. Szacujemy, że w Irlandii mieszka około 180 tys. Polaków, którzy mają bardzo istotne zasługi dla na naszej gospodarki i społeczeństwa. Polacy są bardzo lubiani i mile widziani w Irlandii. Mam tylko nadzieję, że jest im trochę cieplej tam na miejscu niż nam dzisiaj w Warszawie, w ten wietrzny dzień" - powiedział PAP ambasador.
Dyplomata zauważył również, że Dzień Świętego Patryka jest bardzo ważny dla Irlandczyków mieszkających za granicą. Celebracja tego dnia pozwala na utrzymywanie i wzmacnianie więzi pomiędzy nimi i ojczyzną.
Ambasador poinformował, że na tegorocznej paradzie w Dublinie oczekuje się nawet 700 tys. osób. On sam organizuje wieczorem przyjęcie w ambasadzie Irlandii w Warszawie dla polskich przyjaciół i dyplomatów, po którym wielu z gości uda się do jednego z irlandzkich pubów w Warszawie.
W ubiegłym roku symboliczną koniczynę Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przekazał poprzedni ambasador Irlandii w Polsce Declan O'Donovan.
Dzień patrona Zielonej Wyspy, św. Patryka, obchodzony jest, co roku 17 marca poza Irlandią i Irlandią Północną także w innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy Irlandii nie idą tego dnia do pracy, uczestniczą w paradach, ubierają się na zielono, piją piwo z dodatkiem zielonego barwnika i uczestniczą we mszach św. w intencji misjonarzy.
To właśnie św. Patrykowi Irlandia zawdzięcza swój symbol - koniczynę. Według legendy za jej pomocą święty tłumaczył dogmat Trójcy Świętej. Dlatego też w Dniu św. Patryka koniczynę można spotkać niemalże wszędzie.
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku pochodził z Brytanii - ze Szkocji lub Walii. W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony na Zieloną Wyspę jako niewolnik. Według legendy Patryk zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii. Przebywając już w rodzinnym domu, miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i rozpocząć chrystianizację tego pogańskiego kraju.
Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii, tym razem mając na celu nauczanie o Bogu. Patrykowi udało się schrystianizować wyspę.
Inna legenda o św. Patryku mówi, że misjonarzowi udało się wygnać z Irlandii wszystkie węże. Tym samym miał wygnać zło z Irlandii.
Dzień św. Patryka obchodzony jest także w Polsce. W wielu klubach można napić się zielonego piwa i posłuchać irlandzkiej muzyki. W tym roku na pl. Zamkowym w Warszawie zorganizowano happening, podczas którego mieszkańcy stolicy przez cały dzień mogą szukać czterolistnej koniczyny w specjalnie wyhodowanych koniczynowych zagonach. Irlandczycy wierzą, że znalezienie tej małej roślinki w dniu patrona Irlandii przynosi podwójne szczęście.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.