Budowana w Radzyminie pod Warszawą świątynia - wotum wdzięczności za życie i pontyfikat Papieża z Polski będzie pierwszym w Polsce sanktuarium Jana Pawła II.
W dniu jego beatyfikacji ks. abp Henryk Hoser nada tytuł kościołowi, który w diecezji warszawsko-praskiej będzie pierwszą stacją dziękczynną za beatyfikację Papieża z Polski. Dekret ogłoszony zostanie oficjalnie 13 maja br.
Historia budowy sanktuarium w Radzyminie rozpoczęła się w 2007 roku, gdy ks. prał. Stanisław Kuć przy Osiedlu Victoria zakupił ziemię pod budowę kościoła. W roku następnym plac budowy poświęcił ks. abp Sławoj Leszek Głódź. Kamień węgielny pod budowę świątyni, wmurował w dniu 13 czerwca 2010 roku ks. abp Henryk Hoser SAC.
Powstające w Radzyminie sanktuarium jest również wotum wdzięczności za wizytę Ojca Świętego w tym mieście 13 czerwca 1999 roku. Papież modlił się wówczas na radzymińskim Cmentarzu Żołnierzy Polskich, na którym w zbiorowych mogiłach spoczęło ponad tysiąc żołnierzy polskich. Dwa miesiące po tej wizycie, 15 sierpnia 1999 roku, przemawiając w Castel Gandolfo do Polaków, Jan Paweł II powiedział: „Wśród wszystkich miejsc, które dane mi było nawiedzić w Polsce w czerwcu, w szczególny sposób zapadł mi w serce Radzymin. To miejsce, gdzie się rozegrała bitwa decydująca w wojnie z bolszewikami; jednej — jak powiedziałem — z najważniejszych wojen w dziejach Europy. Ciągle wracam na to miejsce. W tym roku się urodziłem. Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą. Jest głęboko to wydarzenie, ten dzień wpisany w moją historię osobistą, w historię nas wszystkich…”
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.