Przekazane dziś dokumenty są istotnym elementem dziedzictwa historycznego. Wpisują się w realizowaną przez państwo polskie politykę historyczną - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas przekazania zespołu traktatów przedwojennych do zbiorów Archiwum Akt Nowych.
"Przekazane dziś dokumenty są istotnym elementem dziedzictwa historycznego. Wpisują się w realizowaną przez państwo polskie politykę historyczną" - powiedział wiceszef resortu dyplomacji.
Zaznaczył także, że "odczuwamy łączność z dawnymi pokoleniami i z dumą możemy mówić o tysiącletniej z górą tradycji państwowości polskiej".
Wśród przekazywanych dokumentów jest również Traktat ryski. Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że Traktat ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką, "jest różnie oceniany przez polskich historyków". "Wyznaczał jednak kierunki funkcjonowania państwa polskiego w otoczeniu międzynarodowym na dwadzieścia lat" - dodał.
Przypomniał, że traktat m.in. wyznaczał granice na wschodzie. "Sowieci na jego mocy mieli również zwrócić skradzione dzieła sztuki, archiwa". "Otrzymaliśmy tylko niewielką część tych dobór" - podkreślił Arkadiusz Mularczyk.
Traktat zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.