W Wielkim Tygodniu w wielu kościołach w Polsce odbędzie się 13. edycja "Nocy konfesjonałów". Akcja ma umożliwić spowiedź zabieganym wiernym, którzy z różnych powodów nie mogą przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania w standardowych godzinach pracy konfesjonałów.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej krajowy koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski zaznaczył, że "Noc konfesjonałów" chce wyjść naprzeciw współczesnemu, zabieganemu człowiekowi.
"Dzisiaj człowiek ze swoją aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc. Tak zrodził się pomysł, żeby świątynie otworzyć również nocą. Czasem w tym zabieganiu, w aktywności zawodowej i innych obowiązkach, noc okazuje się jedyną wolną przestrzenią" - wyjaśnił.
Jak zastrzegł, często święta przeżywamy, koncentrując się na domowych porządkach i przygotowaniach, zapominając o ich istocie. "+Noc konfesjonałów+ jest organizowana po to, by pomóc ludziom przeżyć te święta na +innym piętrze+ i zaprosić ich do spowiedzi" - podkreślił.
Zaznaczył, że "Nocy konfesjonałów" towarzyszy szereg akcji m.in akcja billboardowa i akcja rozdawania ulotek z wydrukowanym rachunkiem sumienia przed centrami handlowymi przez młodzież w Niedzielę Palmową. "To wszystko ma przypominać o duchowym wymiarze Świąt Wielkanocnych" - dodał.
Poinformował, że przygotowana została również aplikacja na smartfony. Za jej pośrednictwem można będzie znaleźć modlitewnik i listę kościołów biorących udział w akcji.
Ks. Adamski poinformował, że jak dotąd do udziału w akcji zgłosiło się 37 parafii. Zapisy wciąż trwają. Podkreślił, że co roku najwięcej parafii zgłasza swój udział w akcji w Wielkim Tygodniu. "Wciąż zapraszamy parafie, żeby się włączały" - powiedział.
Dodał, że jak dotąd przez 13 lat akcja odbyła się w 600 kościołach w całej Polsce. W tym roku księża będą dyżurować w konfesjonałach m.in. w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Bytomiu, Lublinie, Białymstoku, Tychach i w Kielcach.
Pełna lista kościołów biorących udział w akcji wraz z godzinami otwarcia konfesjonałów jest na stronie: https://nockonfesjonalow.pl/
Pierwsza edycja "Nocy konfesjonałów" zorganizowana została w 2010 r. w Szczecinie. Wówczas w inicjatywie wzięły udział jedynie trzy świątynie, jednak z roku na rok ich liczba systematycznie rosła. Najwięcej kościołów - 139, wzięło udział w akcji w 2018 r. W 2022 r. do akcji dołączyły 124 kościoły.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.