Aż 1400 km można przejść Drogą św. Jakuba w 60 etapach na drugiej co do wielkości włoskiej wyspie.
Trasy wiodą od Cagliari (stolica), przez Bitti (prowincja Nuoro), aż do Porto Torres (prowincja Sassari) i stamtąd do Sinnai w rejonie Cagliari (czyli z południa na północ i z północy na południe wyspy). „To religijna, turystyczna, ale także duchowa podróż, która obejmuje 32 gminy na Sardynii. Oto »Cammino di Santu Jacu« (sard. Droga św. Jakuba), którą uruchomiono na wyspie po 15 latach” – pisze Paolo Caboni, korespondent z Cagliari, dla „Avvenire”, największego włoskiego dziennika katolickiego. „Zorganizowana została przez region Sardynia we współpracy z Konferencją Episkopatu Sardynii, której wiodącą gminą jest Mandas w prowincji Cagliari. Protokół inaugurujący został podpisany w ostatnich dniach w Cagliari w obecności Gianniego Chessy, radnego ds. turystyki regionu Sardynii”.
Podczas otwarcia szlaku podkreślano walory duchowe wędrówki, ale także nieobojętne dla turystyki walory krajobrazowe wyspy, która chciałaby przyjmować pielgrzymów i turystów przez cały rok.
„Cammino di Santu Jacu” to kolejna propozycja, obok sześciu istniejących już szlaków pielgrzymkowych na wyspie, wśród których są m.in. szlaki NMP z Bonarii, św. Jerzego, św. Efizjusza czy Szlak Męczenników (który obejmuje Sant’Antioco, Cagliari i 10 innych gmin).
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.