Pod przewodnictwem patriarchy Cyryla rozpoczęło się pierwsze posiedzenie sesji letniej Świętego Synodu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Obrady odbywają się w roboczej, moskiewskiej rezydencji patriarchy w Czystym Zaułku.
Członkowie Synodu rozpatrywać będą projekt ustawy o Wyższej Radzie Kościelnej oraz podejmą decyzję o jej utworzeniu. W skład Rady, zgodnie z decyzją Arcybiskupiego Soboru z lutego br., wejdą szefowie synodalnych wydziałów Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.
W pierwszym czytaniu ma być przyjęta koncepcja rozwoju kształcenia duchownych. Święty Synod powinien też wypracować i zunifikować jasną procedurę przejścia na emeryturę duchownych, jak i wydawania zakazu wykonywania funkcji kapłańskich.
Ojcowie Synodu wniosą poprawki do tekstu dokumentu określającego stan duchownego. Dotyczyć to ma zwłaszcza duchownych żyjących w celibacie [w Kościele prawosławnym dopuszcza się możliwość życia kapłanów w małżeństwie – KAI].
Uczestnicy synodalnego posiedzenia wysłuchają sprawozdania z pracy Wydziałów: ds. Kształcenia Religijnego i Katechizacji, ds. Dobroczynności, ds. Działalności Misyjnej. Z informacją o kontaktach ze wspólnotami i organizacjami pozaprawosławnymi wystąpi metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
Na posiedzeniu rozpatrzone zostaną sprawy kadrowe. Przeprowadzone będą rozmowy z kandydatami do stanu biskupiego.
Następne posiedzenia sesji letniej Świętego Synodu mają odbywać się w Kijowie, Sankt-Petersburgu i Mińsku – miejscach ważnych historycznie dla Świętej Rusi.
Stałymi członkami Synodu są: metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz, metropolita sanktpetersburski i ładoski Włodzimierz, metropolita miński i słucki Filaret, metropolita kruticki i kołomieński Juwenaliusz, metropolita kiszyniowski i całej Mołdawii Włodzimierz, metropolita sarański i mordowski Warsonofiusz oraz przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, metropolita Hilarion.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.