Raport niezależnych ekspertów ONZ dot. praw człowieka w Republice Środkowoafrykańskiej ujawnia fakty szerzącej się przemocy na tle etnicznym oraz akty brutalności, których ofiarami padają dzieci - podaje serwis VOA.
Raport niezależnych ekspertów ONZ dot. praw człowieka w Republice Środkowoafrykańskiej ujawnia fakty szerzącej się przemocy na tle etnicznym oraz akty brutalności, których ofiarami padają dzieci. Sprawcami są członkowie różnych grup zbrojnych, lecz również sił obrony i bezpieczeństwa, jak prywatnych firm wojskowych czy ochroniarskich.
W ocenie wysokiego komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Volkera Türka, „rzadko zdarza się znaleźć kraj z tak niepokojącymi wynikami". Szczególnie ofiarami przemocy, zwłaszcza seksualnej, padają dziewczęta.
W zeszłym roku odnotowano 647 przypadki wykorzystania dzieci w Republice Środkowoafrykańskiej. Większość dotyczyła wykorzystywania dzieci w konflikcie zbrojnym, przemocy oraz wykorzystywania seksualnego.
Wg raportów ONZ, formacje zbrojne, które przed rokiem podpisały porozumienie pokojowe, były odpowiedzialne za 35% udokumentowanych aktów przemocy, w tym zabójstw, porwań, przetrzymywania, znęcania się, niszczenia infrastruktury i przywłaszczania mienia.
I choć liczba naruszeń popełnionych wobec dzieci w 2022 roku spadła w porównaniu z rokiem poprzednim, to w wyniku konfliktu dzieci nadal padają ofiarami, tak działań zbrojnych jak i wykorzystywania seksualnego.
Mohamed Ag Ayoya, zastępca specjalnego przedstawiciela MINUSCA, sił pokojowych ONZ w Republice Środkowoafrykańskiej, zwraca uwagę, że dzieci nadal są bezkarnie gwałcone, porywane, zabijane, okaleczane i rekrutowane przez grupy zbrojne i siły bezpieczeństwa.
Wg. Biura ONZ ds. Koordynacji Spraw Humanitarnych, w Republice Środkowoafrykańskiej ponad dwa miliony ludzi, czyli jedna trzecia populacji, potrzebuje pomocy humanitarnej, aby przeżyć.
Ponad 2,7 miliona mieszkańców tego kraju doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego, a 642 tys. jest na skraju głodu. Setki tysięcy, zwłaszcza dzieci, poniżej piątego roku życia, cierpią z powodu ostrego niedożywienia.
Ponadto ponad pół miliona dzieci w wieku od 3 do 17 lat nie chodzi do szkoły. To czyni je podatnymi na rekrutację przez grupy zbrojne oraz wykorzystywanie i handel ludźmi.
Źródło: voanews.com
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.