Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego przy strukturach Unii Europejskiej zaproponował prowadzenie wspólnego rosyjsko-unijnego monitoringu prześladowań chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.
Protojerej Antonij Iljin mówił o tym na forum Komitetu Rosja – Unia Europejska. Warto dodać, że rosyjskiej Cerkwi zależy na współpracy na tym polu, o czym otwarcie napisał ostatnio patriarcha Cyryl w urodzinowych życzeniach dla przewodniczącego Komisji, José Manuela Barroso.
W swoim wystąpieniu na obradach Komitetu ks. Antonij Iljin zaznaczył, że destabilizacja sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce stwarza poważne zagrożenie nasilenia radykalnych nastrojów grup islamistów, dla których charakterystyczne jest wykorzystywanie uczuć religijnych dla celów eskalujących nienawiść i przemoc skierowaną przeciwko ludziom należącym do tradycyjnych wyznań chrześcijańskich, zamieszkujących te ziemie od dwóch tysięcy lat. Podkreślił on, że najwyższe władze patriarchatu moskiewskiego wysoko oceniają rezolucję Parlamentu Europejskiego „O sytuacji chrześcijan w świetle obrony religii”. Wezwał członków Parlamentu Europejskiego do przeprowadzenia wspólnego z Rosją monitoringu sytuacji przestrzegania praw człowieka na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.