Władze chińskie wykonały dziś karę śmierci na trzech Filipińczykach. Dwa lata temu skazano ich za przemyt narkotyków. Kościół katolicki na Filipinach całą noc czuwał na modlitwie, by nie doszło do tej nieodwracalnej tragedii.
Przedstawiciel episkopatu przypomniał, że egzekucja rodaków jest dobrą okazją, by zająć się losem milionów filipińskich emigrantów, którzy bardzo często padają ofiarą międzynarodowej zorganizowanej przestępczości. Kościół w tym kraju sprzeciwia się wykonywaniu kary śmierci, ponieważ wierzy w przemianę człowieka i chce mu dać zawsze szansę – zauważył anonimowy filipiński hierarcha.
Władze chińskie zezwoliły krewnym na ostatnie pożegnanie z ofiarami. Ze skazanymi spotkał się też duchowny katolicki. Wszystko musiało się odbyć w ciągu jednej godziny. Najstarszy ze skazanych miał 42 lata, a dwie kobiety 32 i 38 lat. Wszyscy otrzymali dziś w więzieniu w Xiamen śmiertelny zastrzyk. Komunistyczne władze Chin oskarżane są o pospieszne przeprowadzenie ich procesu i oskarżenie niewinnych osób. W ubiegłym roku wykonano w Chinach ponad tysiąc egzekucji kary śmierci.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.