Po katastrofie smoleńskiej tylko na moment potrafiliśmy się zjednoczyć tak jak 2 kwietnia 2005 r. Przeżywana niebawem 6. rocznica śmierci Papieża i oczekiwanie na jego beatyfikację są okazją, byśmy na nowo uczyli się jedności, do której wzywał nas Jan Paweł II i w takim duchu przeżywali pierwszą rocznicę katastrofy.
O tym, że beatyfikacja Jana Pawła II łączy się z obchodzonymi wcześniej rocznicami śmierci Papieża i katastrofy smoleńskiej mówili abp Józef Michalik, kard. Kazimierz Nycz i bp Stanisław Budzik podczas spotkania z dziennikarzami.
– Każdego człowieka egzaminuje życie, ale też egzaminuje go śmierć – zwrócił uwagę abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kontekście zbliżającej się 6. rocznicy śmierci Papieża zauważył: – Myślę, że ta śmierć potwierdziła wszystko, czym żył. W moim przekonaniu to był niezwykły fenomen, że ten kontakt z młodzieżą, z ludźmi, ze światem się wcale nie zmniejszył przez śmierć, ale przeciwnie – potwierdził się, zintensyfikował jeszcze bardziej. Arcybiskup Michalik dodał, że stanięcie przed perspektywą śmierci, która w najpełniejszy sposób egzaminuje wielkość człowieka, mogłoby nam bardzo pomóc w wielu wyborach życiowych. Przeżywanie kolejnej rocznicy śmierci Papieża, spojrzenie na jego pełne godności i nadziei na spotkanie Ojca odchodzenie z tego świata, ma nas przybliżyć do uroczystości beatyfikacji.
Także kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę, że na 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II patrzymy już z innym rozłożeniem akcentów – ze zwróceniem uwagi, że jest to dzień narodzin nowego błogosławionego dla nieba. Metropolita warszawski dodał, że pewną analogię „można i chyba trzeba zastosować także do naszego bardziej już spokojnego i wyciszonego spojrzenia na pierwszą rocznicę śmierci ludzi, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej”. Podkreślił, że w polskiej tradycji jest to czas zakończenia żałoby i wspólnej modlitwy za zmarłych na Mszy Świętej.
Centralnym punktem kościelnych obchodów pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem będzie Msza św. sprawowana w niedzielę, 10 kwietnia, w archikatedrze warszawskiej z udziałem Episkopatu Polski i rodzin ofiar. W katedrze wawelskiej o godz. 10.00 kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św. w intencji Pary Prezydenckiej i wszystkich ofiar. W katedrze polowej Wojska Polskiego o godz. 18.00 podczas Mszy św. będą polecani Bogu duchowni i wojskowi, którzy zginęli w katastrofie. Rano 10 kwietnia na płycie lotniska wojskowego w nabożeństwie ekumenicznym wezmą udział rodziny ofiar.
– To są propozycje Kościoła i to jest wielkie zaproszenie, żeby (...) przeżyć ten dzień pierwszej rocznicy żałoby – w refleksji, w zadumie, z tym pójściem z tymi trudnymi sprawami do Jezusa. Bo bez tego pójścia do Jezusa nie da się pojąć tego co się stało i nie da się pozytywnie, uwzględniając to tragiczne doświadczenie, iść ku przyszłości – podkreślił kard. Nycz. Apelował, aby w duchu jedności pomóc przeżyć ten dzień najbliższym ofiar katastrofy - rodzicom, małżonkom i dzieciom.
Biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu, podkreślił, że Jan Paweł II był dla nas zawsze zwornikiem jedności. – Kiedy rok temu gromadziliśmy się w ciszy i na modlitwie, przeżywając tę katastrofę po chrześcijańsku, wtedy cały świat nas podziwiał i mówiliśmy, że nauczyliśmy się tego przy odejściu Jana Pawła II. Potem jakoś prysła ta nauka, szybko o niej zapomnieliśmy, stanęliśmy naprzeciw siebie. Teraz, kiedy Papież wraca do nas jako błogosławiony, kiedy przypomina nam, że nas szukał, a my przychodzimy do niego na nowo, uczmy się od niego tej jedności, do której nas wzywał – mówił bp Budzik. Dodał, że mamy nie zatrzymywać się na osobie Papieża, ale iść drogą, którą wskazywał – do Chrystusa. Czas Wielkiego Postu w sposób szczególny zachęca do refleksji. Odpowiadając sobie na pytanie, na ile wzięliśmy sobie do serca naukę Jana Pawła II i zadania, jakie nam wyznaczał – jak troska o życie, rodzinę, cierpiących – mamy szansę dobrze przygotować się na jego beatyfikację.
Briefing w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski zorganizowały w środę, 30 marca, Biuro Prasowe KEP i Katolicka Agencja Informacyjna.
Na następnej stronie zamieszczamy nagrania wypowiedzi hierarchów
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.