Adam Małysz wsparł ekumeniczną akcję charytatywną "Skarbonka Diakonijna", która upływa w 2011 roku pod hasłem "Solidarni z chorymi". Skoczek odebrał w poniedziałek w kościele luterańskim w Szczyrku skarbonkę, w której jego rodzina będzie gromadziła datki.
Duchowny luterański ze Szczyrku ksiądz Jan Byrt powiedział, że akcja w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jest organizowana po raz 15. Od sześciu lat ma charakter ekumeniczny. Włączyły się do niej katolicka organizacja Caritas Polska oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
Ksiądz Byrt wyjaśnił, że w czasie pasyjnym wierni otrzymują w parafiach specjalne papierowe skarbonki, do których w domach będą składać systematycznie małe ofiary. "Akcja z roku na rok cieszy się coraz to większym zainteresowaniem. U luteran w Szczyrku jest po kilka tych skarbonek w każdym domu. Rodzice uczą dzieci nie tylko patrzeć na chorych i potrzebujących, ale także w wymierny sposób pomagać. To ma być moja osobista ofiara pasyjna dla tych, którzy są w gorszej sytuacji" - powiedział.
W poniedziałek Małysz odebrał skarbonkę w szczyrkowskim kościele luterańskim. "Adam odebrał ją dość późno. Skarbonki są rozdawane w pierwsze niedziele na początku czasu pasyjnego. Sportowiec zimą jest w rozjazdach i najczęściej nie miał okazji dostać skarbonki. W tym roku z wielką radością i przyjemnością włączył się w akcję, odbierając skarbonkę. Była dla niego przygotowana i wiedziałem, że nie trzeba go będzie do tej akcji namawiać. Adam jest nie tylko skromnym sportowcem, ale też chrześcijaninem wielkiego serca" - powiedział ksiądz Byrt.
Skarbonki z ofiarami powrócą do kościołów w Wielkanoc. Małysz swoją przekaże w Wielkim Tygodniu jednej z parafii ewangelickich w rodzinnej Wiśle.
Ksiądz Byrt słynie z niekonwencjonalnych inicjatyw. Z jego inspiracji przy Białym Krzyżu w Beskidzie Śląskim stanęły kamienne tablice z wykutym dekalogiem. Rozdawał biblie oraz zainicjował akcję przekazywania uboższym używanych nart. Na jednym z beskidzkich szczytów wzniósł ołtarz.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.