Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaapelował we wtorek w Reykjaviku przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy o sporządzenie międzynarodowego rejestru zniszczeń wojennych w Ukrainie.
„To bardzo ważne, abyśmy utworzyli taki rejestr strat, który pozwoli nam teraz wspólnie dokumentować szkody wyrządzone w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie” – powiedział Scholz, cytowany przez dpa.
Jego zdaniem, stworzy to podstawy do odbudowy Ukrainy oraz „stanie się podstawą do rozmów na szczeblu międzynarodowym”.
„Pod tym względem ma to ogromne znaczenie dla przyszłości Ukrainy” – podkreślił kanclerz, przypominając, że Ukraina już od ponad roku broni się przed rosyjską inwazją.
"Zaplanowane utworzenie rejestru szkód spowodowanych przez rosyjską agresję będzie pierwszym prawdziwym krokiem do otrzymania przez Ukrainę odszkodowania" - podkreślił we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal przed rozpoczęciem szczytu Rady Europy w Reykjaviku.
"Myślę, że zrobimy prawdziwy krok na ścieżce ku znalezieniu mechanizmu odszkodowania za zbrodnie, których dokonała Rosja na Ukrainie" - powiedział premier przed 4. Szczytem Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy.
Jak dodał, "to tylko pierwszy krok". "Przed nami utworzenie mechanizmu odszkodowawczego. I ma powstać trybunał w sprawie zbrodni rosyjskiej agresji" - kontynuował Szmyhal.
W stolicy Islandii rozpoczyna się we wtorek dwudniowy 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy. Jak wskazują organizatorzy szczytu, jego celem jest m.in. wsparcie Ukrainy i poszukiwanie sposobów na rozliczenie rosyjskich zbrodni w tym kraju oraz pociągnięcie do odpowiedzialności winnych.
Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa, która skupia prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza kontynentu. Obecnie liczy 46 członków, jej siedzibą jest Strasburg. Organizacja zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.