Dzisiaj dobiega w Rzymie końca 26 Kapituła Generalna Sióstr Najświętszej Maryii Panny Królowej Afryki, znanych jako Siostry Białe. W sobotę 13 maja wybrana została nowa Rada Generalna Zgromadzenia.
W czasie Kapituły, trwającej od od 30 kwietnia, delegatki i przedstawicielki z różnych kontynentów podsumowały, czym żyło Zgromadzenie od ostatniej Kapituły, która odbyła się w 2017 roku. Podejmowane byly plany na najbliższą przyszłość Zgromadzenia.
Siostry wybrały nową Przełożoną Generalną oraz Radę, która będzie realizowała postanowienia podjęte na Kapitule.
Po raz pierwszy w historii zgromadzenia Przełożoną Generalną została siostra pochodząca z Tanzanii, s. Angela Nemilaki Kapitingana. W Radzie znalazła się również Polka, s. Małgorzata Poplawska, s. Jeanne d’Arc Ouattara z Burkina Faso oraz s. Leticia Garduño, Meksykanka.
Kapituła moderowana była przez o. Yago Abeledo (Misjonarze Afryki) i s. Selinę Mbuli (Siostry Miłosierdzia). Rekolekcje dla sióstr w czasie kapituły, prowadził pochodzący z Irlandii o. Dave Sullivan MAfr, wieloletni przełożony domu Zgromadzenia Ojców Białych Misjonarzy Afryki w Polsce.
Zgromadzenie Sióstr Białych zostało założone w roku 1869 przez ówczesnego arcybiskupa Algieru, kard. Charlesa Lavigerie. Zgodnie z charyzmatem zgromadzenie podejmuje się pracy misyjnej w krajach Afryki, która przybiera różne formy: w służbie zdrowia, gdzie siostry posługują w charakterze lekarek i pielęgniarek, w pracy duszpasterskiej jako katechetki, bądź animatorki życia parafialnego, w edukacji jako nauczycielki, w pracy społecznej w ośrodkach dla dzieci upośledzonych i osób z marginesu społecznego, w działalności zwalczającej handel ludźmi oraz pracę dzieci.
Wszędzie, gdzie są, siostry uczą się lokalnego języka i kultury, współpracują z wyznawcami innych religii, szczególnie z muzułmanami.
W Polsce, dom formacyjny Zgromadzenia znajduje się w Lublinie, gdzie siostry przybyły w 1992 r.
Międzynarodowa strona Sióstr Białych: www.msolafrica.org
Profil Sióstr Białych w Polsce na Facebooku: TUTAJ
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.