Papież Franciszek powierzył przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Włoch kardynałowi Matteo Zuppiemu zadanie poprowadzenia misji, której celem jest złagodzenie napięć w konflikcie na Ukrainie - przekazał w sobotę dziennikarzom watykański rzecznik Matteo Bruni. Tym samym potwierdził część wcześniejszych doniesień mediów.
Jak zaznaczył dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej, jest to misja we współpracy z watykańskim Sekretariatem Stanu. Matteo Bruni dodał, że papież ma nadzieję, że doprowadzi to do rozpoczęcia procesu pokojowego.
"Termin tej misji i jej forma są obecnie studiowane" - zaznaczono w komunikacie.
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
Wcześniej media informowały, że możliwa jest watykańska misja w sprawie pokoju na Ukrainie, a mieli się na nią zgodzić osobno zarówno prezydent Wołodymyr Zełenski, jak i Władimir Putin. Już wtedy wskazano kardynała Zuppiego jako wysłannika na Ukrainę. Do Rosji miał według tych nieoficjalnych doniesień udać się arcybiskup Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii ds. Kościołów Wschodnich i były nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, Białorusi, Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie. Dostojnik oświadczył jednak następnie, że nic mu na ten temat nie wiadomo.
O możliwej misji pokojowej Franciszek powiedział po raz pierwszy dziennikarzom 30 kwietnia w drodze powrotnej z Budapesztu do Rzymu.
Wikipedia Kard. Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.