Papież Franciszek otrzymał w poniedziałek od prezydent Słowenii Natasy Pirc Musar skrzynkę z kilkunastoma słoikami z miodem i produktami z niego wykonanymi oraz makietę ula z pasieki żyjącego w XVIII wieku pioniera nowoczesnego pszczelarstwa Antona Jansy. Po audiencji u papieża prezydent rozmawiała w Sekretariacie Stanu o wojnie na Ukrainie.
Przy okazji wizyty szefowej państwa w Watykanie przypomniano, że dzień urodzin Antona Jansy - 20 maja obchodzony jest jako Światowy Dzień Pszczół.
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
Franciszek wręczył prezydent Słowenii płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną "Pomoc społeczna", na której widnieje napis: "Kochać. Pomagać". Przekazał także swoje orędzie na Światowy Dzień Pokoju, dokument o międzyludzkim braterstwie oraz pamiątkowy album na temat swej modlitwy o ustanie pandemii w marcu 2020 roku.
Przeczytaj: Papież: Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka
Watykan w wydanym komunikacie poinformował, że tematem rozmów Natasy Pirc Musar z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem była wojna na Ukrainie i jej globalne konsekwencje, a także sytuacja polityczna na zachodnich Bałkanach i perspektywy integracji tego regionu z Unią Europejską.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.