Reklama

Papież: podejmijmy kroki, aby sprawiedliwość i pokój mogły płynąć po Ziemi

"Połączmy ręce i podejmijmy odważne kroki, aby sprawiedliwość i pokój mogły płynąć po całej Ziemi" - zaapelował papież Franciszek w opublikowanym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Obchodzony jest 1 września i rozpoczyna trwający do 4 października Czas dla Stworzenia.

Reklama

 Papież przestrzegł przed "rozpasanym konsumpcjonizmem" i "nieokiełznanym wykorzystaniem paliw kopalnych".

Przypomniał, że hasłem tegorocznego Ekumenicznego Czasu dla Stworzenia są słowa: "Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój".

"Ta sprawiedliwość musi wyłaniać się tam, gdzie jest potrzebna, a nie ukrywać się zbyt głęboko lub znikać jak woda parująca, zanim będzie mogła nas utrzymywać. Bóg chce, aby każdy starał się być sprawiedliwy w każdej sytuacji, aby zawsze starał się żyć zgodnie z jego prawami i w ten sposób umożliwiał pełny rozkwit życia" - wskazał Franciszek.

Przeczytaj:  Szawuot – święto otrzymania Tory i dziękczynienia za Bożą wierność

Papież zachęca do tego, by "stanąć po stronie ofiar niesprawiedliwości środowiskowej i klimatycznej oraz zakończyć tę bezsensowną wojnę ze stworzeniem". Jak podkreślił, skutki tej wojny widać w wielu wysychających rzekach.

Franciszek ostrzegł: "Rozpasany konsumpcjonizm, napędzany przez samolubne serca, zakłóca obieg wody na naszej planecie. Nieokiełznane wykorzystanie paliw kopalnych i wycinanie lasów powoduje wzrost temperatur i poważne susze".

Zauważył, że "grabieżcze gałęzie przemysłu wyczerpują i zanieczyszczają nasze źródła wody pitnej, stosując ekstremalne praktyki, takie jak szczelinowanie hydrauliczne w celu wydobycia ropy i gazu, niekontrolowane megaprojekty wydobywcze i intensywna hodowla zwierząt".

"+Siostra woda+, jak nazywa ją święty Franciszek, jest rozgrabiana i staje się towarem podlegającym prawom rynku" - napisał papież.

Przeczytaj:  Kard. Zuppi: trzeba żarliwie modlić się o pokój i pracować nad nim

Przywołał opinię Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), według którego pilne działania mogą zapewnić, iż nie straci się okazji do stworzenia bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata. "Możemy i musimy zapobiec, aby nie doszło do gorszych konsekwencji" - stwierdził Franciszek.

Jego zdaniem konieczna jest przemiana serc, stylu życia i polityki publicznej.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II wzywał do "nawrócenia ekologicznego". Jak wyjaśnił Franciszek, chodzi o odnowienie naszej relacji ze środowiskiem naturalnym, aby nie traktować go już jako przedmiotu wyzysku, ale wręcz przeciwnie, jako dar od Stwórcy.

Papież zaapelował o styl życia, w którym jest mniej odpadów i mniej niepotrzebnej konsumpcji, zwłaszcza tam, gdzie procesy produkcyjne są toksyczne i niezrównoważone. "Starajmy się najbardziej jak to możliwe zwracać uwagę na nasze nawyki i wybory gospodarcze, aby wszyscy mogli poczuć się lepiej" - dodał.

Wezwał, by wykorzystywać zasoby tak oszczędnie, jak to możliwe; "praktykując radosną wstrzemięźliwość, utylizując i przerabiając odpady na surowce wtórne oraz korzystając z coraz bardziej dostępnych produktów i usług, które są odpowiedzialne ekologicznie i społecznie".

Franciszek ostrzegł, że "polityka gospodarcza, która sprzyja skandalicznemu bogactwu nielicznych, a warunkom degradacji dla wielu, oznacza koniec pokoju i sprawiedliwości".

Wyraził przekonanie, że światowi przywódcy na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju na przełomie listopada i grudnia tego roku muszą "rozpocząć szybką i sprawiedliwą przemianę, aby zakończyć erę paliw kopalnych".

"Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w ramach porozumienia paryskiego, mającymi na celu ograniczenie groźby globalnego ocieplenia, nonsensem jest zezwalanie na dalszą eksplorację i rozbudowę infrastruktury paliw kopalnych" - napisał papież.

Zdaniem Franciszka trzeba powstrzymać niesprawiedliwość wobec ubogich i dzieci, które poniosą najgorsze skutki zmian klimatycznych.

"Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, aby działali zgodnie z tymi wytycznymi, dotyczącymi społeczeństwa i przyrody" - dodał papież.

Orędzie zakończył słowami: "Niech Duch Święty nadal unosi się nad wodami i prowadzi nas, abyśmy odnowili oblicze Ziemi". 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
2°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama