Bp Guzdek o osobistym ABW

Musicie być ludźmi prawego sumienia. Musicie być mocni. Trzeba opowiedzieć się po stronie dobra w swoim sercu – zachęcał dziś podczas Mszy św. w intencji ABW, w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek, biskup polowy. Pracownicy i funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju modlili się dziś w intencji służby oraz zmarłych kolegów w dniu 21. rocznicy powołania formacji.

Przed rozpoczęciem Eucharystii bp Guzdek, minister Jacek Cichocki, sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych przy radzie Ministrów oraz gen. Krzysztof Bondaryk, szef ABW złożyli kwiaty w kaplicy katyńskiej, pod tablicą smoleńską oraz w przy grobach bp. Tadeusza Płoskiego i ks. Jana Osińskiego. Przy ołtarzu stanęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, jednostek wojskowych oraz sztandar ABW, który w zeszłym roku poświęcił ówczesny biskup polowy.

W homilii biskup Guzdek zachęcał zebranych w katedrze do refleksji nad stanem sumienia. – Sumienie każdego z nas jest osobistą Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To ono nas od środka strzeże. Sumienie jest najważniejszym przewodnikiem i sędzią naszych czynów. Jakże ważne więc jest, żeby nasze sumienia były prawe, aby ich osądy były oparte na prawdzie – podkreślał bp Guzdek.

Ordynariusz wojskowy podziękował funkcjonariuszom ABW za ich wkład w budowanie bezpieczeństwa kraju. – Często nie do końca zdajemy sobie sprawę z wewnętrznych zagrożeń suwerenności naszego państwa i bezpieczeństwa naszych obywateli (…) Jakże wielką czujnością trzeba się wykazywać, przy podejmowaniu tych obowiązków, jakże trzeba być człowiekiem prawego sumienia aby, mierzyć się ze złem – mówił.

Biskup polowy podkreślił, że bezpieczeństwo i rozwój Polski nakazuje budowę cywilizacji ludzi o prawych sumieniach, życzył pracownikom i funkcjonariuszom ABW odwagi myślenia i umiejętności podjęcia wielkopostnej refleksji nad samym sobą. - Rozwój naszego kraju powiedzie się wówczas, gdy nie zabraknie ludzi o prawym sumieniu – podkreślił ordynariusz wojskowy.

Eucharystię z biskupem polowym koncelebrował ks. kmdr Leon Szot, kapelan formacji. Obecni byli przedstawiciele współdziałających z Agencją służb: Straż Graniczna, Straż Ochrony Kolei, Policja, Wojsko. Obecni byli także kombatanci, weterani patronujący ABW, a także liczne grono pracowników, funkcjonariuszy i ich rodzin.

Na koniec Mszy św. gen. Bondaryk przypomniał sylwetki bp. Płoskiego, ks. Osińskiego oraz Czesława Cywińskiego, którzy w ub. roku razem z pracownikami Agencji obchodzili uroczystości 20. rocznicy jej powstania.

6 kwietnia 1990 roku rozpoczęły działalność całkowicie nowe cywilne służby specjalne w przeciwieństwie do służb wojskowych. Wszyscy funkcjonariusze SB zostali zwolnieni ze służby, jednak po weryfikacji niektórzy mogli podjąć ponownie służbę w nowych strukturach, ale już w Urzędzie Ochrony Państwa, który przejął na siebie zadania związane z ochroną bezpieczeństwa państwa. W 1996 r. UOP wyodrębniono z resortu spraw wewnętrznych i podporządkowano bezpośrednio premierowi. UOP zaczął zajmować się przestępczością gospodarczą i kryminalną o charakterze międzynarodowym, która mogła godzić w podstawowe interesy bezpieczeństwa państwa.

24 maja 2002 roku uchwalono ustawę o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu w ten sposób rozdzielono kompetencje dotychczas jednolitych służb specjalnych na dwa odrębne podmioty. Do zadań ABW należy m.in. zwalczanie zagrożeń godzących w bezpieczeństwo wewnętrzne państwa oraz jego porządek konstytucyjny. Jako służba specjalna ABW posiada uprawnienia operacyjne i śledcze. Kapelanem ABW od ub. roku jest ks. kmdr Leon Szot.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »