Prezydent RP Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz parlamentarzyści i członkowie korpusu dyplomatycznego będą towarzyszyć rodzinom ofiar w państwowych i religijnych obchodach pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Odbędą się one 9, 10 i 11 kwietnia w Warszawie, Krakowie, Smoleńsku i Katyniu. Ofiary katastrofy zostaną też uczczone w innych miastach Polski. W państwowych i kościelnych obchodach nie wezmą udziału prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz parlamentarzyści tej partii, którzy zaplanowali własne uroczystości. W sobotę 9 kwietnia w związku z pierwszą rocznicą katastrofy lotniczej do Smoleńska i Katynia uda się małżonka Prezydenta RP, Anna Komorowska. Towarzyszyć jej będzie delegacja rodzin ofiar katastrofy.
O godz. 13.00 na miejscu katastrofy, w pobliżu brzozy z odłamkiem samolotu, Anna Komorowska wygłosi okolicznościowe przemówienie. Nastąpi też wystąpienie przedstawiciela rodzin. Odczytane zostaną przez żołnierzy nazwiska ofiar katastrofy oraz zapalone zostaną znicze. Małżonka Prezydenta RP złoży też w tym miejscu wiązankę kwiatów.
Pół godziny później przewidziana jest modlitwa ekumeniczna oraz rozmowa Anny Komorowskiej ze społecznością lokalną. Z kolei o godz. 16.00 delegacja uda się do Lasu Katyńskiego, gdzie nastąpi modlitwa prawosławna i złożenie wieńców przez Małżonkę Prezydenta RP i przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy na prawosławnej części cmentarza.
Następnie ok. godz. 16.25 przewidziane jest przejście na polski cmentarz wojenny, gdzie zaplanowano wystąpienie przedstawiciela Rodzin Katyńskich. Odbędzie się tam też wspólna modlitwa oraz złożenie wieńców. Zabrzmi symboliczne uderzenie w Dzwon Pamięci, odegranie sygnału „Śpij kolego”.
10 kwietnia o godz. 8.41, w godzinie katastrofy, prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz marszałkowie Sejmu i Senatu Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz złożą wieńce i zapalą znicze w katedrze polowej WP, przed tablicą upamiętniającą ofiary tragicznego lotu.
O godz. 9.30 w Sejmie RP prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości upamiętniającej parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.
Główne uroczystości państwowe pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się o godz. 10.30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, pod pomnikiem ofiar. Wezmą w nich udział prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rodziny ofiar.
O godz. 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się uroczysty koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Weźmie w nim udział prezydent Bronisław Komorowski. Koncert organizowany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
11 kwietnia w Katyniu i Smoleńsku spotkają się prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.
Religijne obchody uczczenia katastrofy smoleńskiej rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 7.27 na Lotnisku Wojskowym Okęcie, z którego rok wcześniej w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska. Na płycie lotniska zostanie odprawione nabożeństwo ekumeniczne z wyłącznym udziałem rodzin i najbliższych ofiar katastrofy.
O godz. 10.00 w Krakowie Mszy św. w intencji zmarłej pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich ofiar katastrofy przewodniczyć będzie w Katedrze Wawelskiej metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Centralnym punktem kościelnych obchodów 1. rocznicy katastrofy smoleńskiej będzie uroczysta Msza św. w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Mszy św. w intencji wszystkich ofiar katastrofy o godz. 13.00 przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Uczestniczyć w niej będą rodziny tragicznie zmarłych, a na zaproszenie przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski również biskupi z całej Polski. Na Mszę św. przybędzie prezydent Bronisław Komorowski. Obecni będą też przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz korpusu dyplomatycznego.
O godz. 18.00 w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie odprawiona zostanie Msza św. za zmarłego tragicznie bp. Tadeusza Płoskiego i wszystkich wojskowych, którzy zginęli w katastrofie.
Prawo i Sprawiedliwość zamierza w rocznicę katastrofy zorganizować własne uroczystości, gdyż Jarosław Kaczyński zapowiedział, że nie weźmie udziału w obchodach oficjalnych.
10 kwietnia o godz. 8.00 prezes PiS będzie uczestniczył w Mszy św. w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.
Następnie pojawi się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie pomodli się za ofiary katastrofy. O godz. 12.00 Jarosław Kaczyński wraz z członkami klubu parlamentarnego PiS planują wizytę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, po zakończeniu tam państwowych obchodów rocznicy smoleńskiej.
Z kolei po godz. 14.00 prezes PiS i parlamentarzyści jego partii udadzą się do Sali Kongresowej na inaugurację ruchu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem, jak każdego dziesiątego dnia miesiąca, Jarosław Kaczyński będzie uczestniczył w Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, skąd zaplanowano przemarsz przed Pałac Prezydencki.
W kościele akademickim pw. św. Anny w Warszawie przygotowywany jest pomnik-epitafium, mający upamiętnić ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Jego projekt opracował Łukasz Krupski, student ASP, syn zmarłego w katastrofie lotniczej Janusza Krupskiego, znanego opozycjonisty w PRL, a później zastępcy prezesa IPN oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Represjonowanych.
Pomnik ten zostanie zainstalowany w kaplicy Matki Bożej Loretańskiej, gdzie znajduje się epitafium katyńskie oraz krzyż przeniesiony we wrześniu sprzed Pałacu Prezydenckiego. Epitafium autorstwa Łukasza Krupskiego będzie w integralny sposób łączyć się z epitafium na cześć polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Odsłonięcie tego pomnika odbędzie się po 10 kwietnia, niezależnie od obchodów pierwszej rocznicy katastrofy.
10 kwietnia i w dniach późniejszych ofiary tragicznego lotu zostaną uczczone także w kilku innych miastach w całej Polsce.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.