Hiszpańskie media, które szeroko komentowały w poniedziałek powołanie komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich w Polsce, odnotowują, że w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba Hiszpanów uważających Rosję za zagrożenie.
Agencja Europa Press i rozgłośnia Cadena SER odnotowują, że powstanie polskiej komisji zbiega się z trwającą od ponad roku za wschodnią granicą Polski rosyjską inwazją na Ukrainę.
Hiszpańskie radio zauważa, że nic tak bardzo jak wojna na Ukrainie, nie wpłynęło tak znacząco na zmianę w postrzeganiu Rosji w hiszpańskim społeczeństwie.
Zobacz: Inwazja Rosji na Ukrainę - relacjonujemy na bieżąco
Wprawdzie, jak przypominają hiszpańskie media, władze rosyjskie były podejrzewane o ciche wspieranie nielegalnego referendum w sprawie niepodległości Katalonii z 1 października 2017 r., ale Hiszpanie nie postrzegali do chwili inwazji na Ukrainę Rosji jako zagrożenia.
Rozgłośnia przypomina opublikowany wiosną tego roku sondaż Królewskiego Instytutu Elcano (RIE) w Madrycie, zgodnie z którym rosyjska inwazja na Ukrainę nasiliła znacząco w hiszpańskim społeczeństwie strach przed Rosją.
Zajmujący się problematyką międzynarodową RIE odnotował, że o ile w listopadzie 2021 r. na Rosję jako potencjalne zagrożenie dla Hiszpanii wskazywało 5 proc. ankietowanych mieszkańców tego kraju, to już w czerwcu 2022 r. było ich 52 proc.
"To radykalna zmiana w naszej perspektywie historycznej" - podsumował wynik badania kierujący hiszpańskim instytutem Charles Powell.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.