O roli biskupa jako zwornika jedności Kościoła mówił Benedykt XVI spotykając się z kolejna grupą hierarchów z Indii przybyłych z wizytą ad limina Apostolorum. Tym razem byli to biskupi syromalabarscy, czyli należący do najliczniejszego w Indiach obrządku wschodniego.
Jak zaznaczył Ojciec Święty odpowiedzialność za komunię kościelną jest szczególnie ważna w kraju, gdzie istnieje różnorodność obrządków i tradycji religijnych. Ta jedność powinna się przekładać również na troskę o życiowe postawy wiernych.
- Owa tajemnica komunii miłości znajduje szczególny wyraz udziału w boskim życiu w sakramencie małżeństwa i życiu rodzinnym – powiedział Benedykt XVI. – Gwałtowne i dramatyczne przemiany, jakich doświadcza dzisiejsze społeczeństwo na całym świecie, stają się nie tylko wyzwaniem, ale też nową okazją do głoszenia wyzwalającej prawdy Ewangelii, która przemienia i uwzniośla wszelkie ludzkie relacje. Działania was, waszych kapłanów i wspólnot na rzecz solidnej, integralnej edukacji młodego pokolenia ku czystości i odpowiedzialności, nie tylko umożliwia mu przyjęcie prawdziwej natury małżeństwa, ale także stanowi korzyść dla całej indyjskiej kultury. Niestety Kościół nie może dłużej liczyć na społeczne wsparcie chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa jako stałego i nierozerwalnego związku nakierowanego na wydanie potomstwa i uświęcenie małżonków. Niech wasze rodziny zwracają się zatem ku Bogu i Jego zbawczemu słowu, by uzyskać pełną i pozytywną wizję życia i odniesień małżeńskich, niezbędną dla dobra całej rodziny ludzkiej. Niech wasze nauczanie i katechizacja w tym zakresie będą cierpliwe i stałe – zachęcał papież.
Benedykt XVI wyraził też uznanie dla charytatywnego zaangażowania Kościoła syromalabarskiego, a zwłaszcza pracy sióstr zakonnych. Zalecił też, by indyjscy biskupi nie szczędzili troski o właściwą i szeroko zakrojoną formację osób zakonnych, poczynając od należytego rozeznania budzących się powołań.
Kościół syromalabarski jest jednym z dwóch katolickich Kościołów wschodnich, należących do chaldejskiej (wschodniosyryjskiej) tradycji liturgicznej (wraz z Kościołem chaldejskim). Chrześcijanie malabarscy swymi początkami sięgają czasów apostolskich, a za swego założyciela uważają św. Tomasza Apostoła, który na terenie dzisiejszych Indii Południowo-Zachodnich miał prowadzić działalność misyjną i tam ponieść śmierć męczeńską na przełomie I i II w. Od końca XVI w. (z przerwami) część wiernych tego Kościoła utrzymuje łączność ze Stolicą Apostolską i papieżem, a od 16 grudnia 1992 r. ma on rangę arcybiskupstwa większego. Obecnie w jego skład wchodzą 4 metropolie i 12 eparchii w stanie Kerala oraz 10 eparchii w innych częściach Indii i 1 eparchia w Stanach Zjednoczonych. Liczbę katolików syromalabarskich ocenia się na ponad 3,6 mln.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.