Na Słowacji obchodzony jest Dzień Bezprawnie Prześladowanych. Data nawiązuje do dramatycznych wydarzeń tzw. barbarzyńskiej nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 r. Wtedy to komuniści zlikwidowali klasztory męskie i rozpoczęli systematyczne prześladowania Kościoła w byłej Czechosłowacji. Te bezprawne działania kontynuowano aż do listopada 1989 roku.
Tegoroczny dzień pamięci to nie tylko wspominanie tragicznych w skutkach historycznych już wydarzeń – czytamy w komunikacie centrum prasowego słowackiego episkopatu – ale przede wszystkim dzień solidarności ze współczesnymi nam ofiarami prześladowań na całym świecie, zwłaszcza braćmi i siostrami chrześcijanami.
Dzisiaj wieczorem w ponad dwustu parafiach na terenie całej Słowacji odbędą się specjalne nabożeństwa modlitewne, podczas których zgromadzeni będą informowani o konkretnych miejscach na świecie, gdzie aktualnie występują akty przemocy.
W bratysławskiej katedrze św. Marcina nabożeństwu o godz. 20.00 przewodniczyć będzie metropolita Stanislav Zvolenský, przewodniczący słowackiego episkopatu. Po nabożeństwie zgromadzeni przejdą ulicami Starego Miasta pod pomnik ofiar komunizmu w manifestacji solidarności z prześladowanymi chrześcijanami i poparcia dla działań w ich obronie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.