Brońmy wolności religijnej!

O europejskim humanizmie z chrześcijańskimi korzeniami mówił wczoraj w Strasburgu kard. Jean-Louis Tauran. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego podczas wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazał na wyraźne zadania wiary chrześcijańskiej w dzisiejszej kulturze.

Ma ona wnosić światło wobec takich zjawisk, jak eksperymenty na ludziach, aborcja, eutanazja, banalizacja seksu, dyktatura fałszu.

„Chrześcijaństwo stoi u początków licznych europejskich instytucji: szkoły, uniwersytetu, szpitala – przypomniał francuski purpurat. – Europejski humanizm, z wyjątkiem znacznej części zeszłego stulecia, pozwolił na dialog wiary i rozumu. Ten humanizm, otwarty na transcendencję, jeszcze dziś, mimo rozpowszechnienia sekularyzmu i relatywizmu, pozwala chrześcijanom i w ogóle wierzącym pamiętać o priorytecie etyki przed ideologią danego momentu, prymacie osoby nad rzeczami, wyższości ducha nad materią”. Szef watykańskiej dykasterii zachęcił Radę Europy, by miała zawsze odwagę popierać, a w razie potrzeby bronić wolności religii. Winna ona piętnować „wszelkie formy prześladowania, przemocy czy dyskryminacji ze względów religijnych, tak w Europie, jak na całym świecie” – uważa kard. Tauran.

Za tydzień, w Wielką Środę 20 kwietnia, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego odprawi w kaplicy włoskiego parlamentu Mszę za ofiary pakistańskiego prawa o bluźnierstwie przeciw Mahometowi. Organizują ją wspólnie dwa stowarzyszenia: Parlamentarnych Przyjaciół Pakistanu i Pakistańskich Chrześcijan we Włoszech. Właśnie na Wielką Środę Fundacja Chrześcijańska w Pakistanie ogłosiła specjalny dzień modlitwy za skazaną na śmierć Asię Bibi i wszystkie inne ofiary tego niesprawiedliwego prawa. Inicjatywę poparł też katolicki biskup Islamabadu. Fundacja apeluje, by w tym dniu chrześcijanie na całym świecie włączyli się w modlitwę i post w tej intencji, równocześnie zapalając świecę.

Istnieją poważne obawy o życie Asii Bibi, mimo iż odwołała się ona od wyroku śmierci. Jeśli Sąd Najwyższy zajmie się jej odwołaniem, czy gdyby ją nawet uniewinnił, mimo wszystko grozi jej zamordowanie w więzieniu. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza (1986-2010) zabito w Pakistanie bez sądowego wyroku 43 osoby oskarżone o bluźnierstwo. Blisko połowa (19) z nich to chrześcijanie, 17 – muzułmanie, pięć – członkowie wywodzącej się z islamu pakistańskiej sekty Ahmadija, a dwie – hinduiści.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Poniedziałek
dzień
21°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
14°C Wtorek
rano
wiecej »