Reklama

Kraków: XI Dni Tischnerowskie

Tematem przewodnim tegorocznych Dni – które rozpoczną się 27 IV - będzie patriotyzm. Na sesji naukowej „Twarze i maski patriotyzmu” pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Dariusz Gawin, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński i Jan Čarnogursky.

Reklama

Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Zobaczymy również spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.

Dni, jak zawsze, rozpoczną się od Mszy świętej w Kolegiacie Świętej Anny, wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i spotkania z jej laureatami, które poprowadzą Łukasz Tischner (sekretarz Nagrody) i Henryk Woźniakowski (prezes SIW Znak). Tym wydarzeniom towarzyszyć będzie wernisaż obrazów Mariana Gromady z cyklu „Byli, chłopcy, byli...” w Galerii PWST przy ul. Straszewskiego 22. To wszystko we środę 27 kwietnia. Natomiast w czwartek i piątek odbędzie się sesja naukowa „Twarze i maski patriotyzmu”.

W pierwszym dniu – tj. we czwartek 28 kwietnia – wystąpią: prof. Jerzy Szacki, dr Marek A. Cichocki, dr Tadeusz Szawiel, oraz prof. Zbigniew Stawrowski). Drugi dzień – piątek 29 kwietnia – otworzy były premier Słowacji dr Ján Čarnogursky, a następnie głos zabiorą: prof. Bronisław Łagowski, prof. Dariusz Kosiński i dr Dariusz Gawin. Sesję poprowadzą o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski i prof. Aleksander Bobko. Miejscem obrad będzie Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24.

W piątek będzie też okazja, żeby posłuchać głównego gościa Dni, profesora Władysława Stróżewskiego. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład zatytułowany „Problemy uczestnictwa”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów”, gdzie „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach” dyskutować będzie z dr. Jánem Čarnogurskim oraz o. prof.  Janem Andrzejem Kłoczowskim. Dyskusję poprowadzą Elżbieta Kot i Wojciech Bonowicz.  Oba te wydarzenia odbędą się w Auli Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33.

Swoistym uzupełnieniem refleksji o ojczyźnie i patriotyzmie będzie też głośna lektura (Roman Gancarczyk, PWST), znanego eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, która jest zaplanowana na czwartkowy wieczór, 28 kwietnia na scenie im. St. Wyspiańskiego w PWST, ul. Straszewskiego 22.

Jak co roku, równolegle z Dniami Tischnerowskimi odbywać się będzie Majówka Tischnerowska Szkół Podstawowych i Specjalnych organizowana przez Szkołę Podstawową nr 153 im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, natomiast w sobotę 30 kwietnia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera, ul. Westerplatte 11 odbędzie się Spotkanie Filozoficzne Młodych, organizowane przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera, we współpracy z WSE.

Zwieńczeniem Dni będzie spektakl multimedialny „Ojczyzna Tischnera”, przygotowany przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie z udziałem wspaniałych aktorów: Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra oraz Zespołu „Łopuśnianie”. Na spektakl obowiązywać będą zaproszenia, które od 16 kwietnia będzie można odebrać w księgarni Znak, ul. Sławkowska 2 lub w PWST, ul. Straszewskiego 22.

Więcej informacji na temat 11. Dni Tischnerowskich znaleźć można na stronie internetowej www.dni.tischner.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama