Tematem przewodnim tegorocznych Dni – które rozpoczną się 27 IV - będzie patriotyzm. Na sesji naukowej „Twarze i maski patriotyzmu” pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Dariusz Gawin, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński i Jan Čarnogursky.
Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Zobaczymy również spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.
Dni, jak zawsze, rozpoczną się od Mszy świętej w Kolegiacie Świętej Anny, wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i spotkania z jej laureatami, które poprowadzą Łukasz Tischner (sekretarz Nagrody) i Henryk Woźniakowski (prezes SIW Znak). Tym wydarzeniom towarzyszyć będzie wernisaż obrazów Mariana Gromady z cyklu „Byli, chłopcy, byli...” w Galerii PWST przy ul. Straszewskiego 22. To wszystko we środę 27 kwietnia. Natomiast w czwartek i piątek odbędzie się sesja naukowa „Twarze i maski patriotyzmu”.
W pierwszym dniu – tj. we czwartek 28 kwietnia – wystąpią: prof. Jerzy Szacki, dr Marek A. Cichocki, dr Tadeusz Szawiel, oraz prof. Zbigniew Stawrowski). Drugi dzień – piątek 29 kwietnia – otworzy były premier Słowacji dr Ján Čarnogursky, a następnie głos zabiorą: prof. Bronisław Łagowski, prof. Dariusz Kosiński i dr Dariusz Gawin. Sesję poprowadzą o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski i prof. Aleksander Bobko. Miejscem obrad będzie Aula Collegium Novum UJ, ul. Gołębia 24.
W piątek będzie też okazja, żeby posłuchać głównego gościa Dni, profesora Władysława Stróżewskiego. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład zatytułowany „Problemy uczestnictwa”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów”, gdzie „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach” dyskutować będzie z dr. Jánem Čarnogurskim oraz o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim. Dyskusję poprowadzą Elżbieta Kot i Wojciech Bonowicz. Oba te wydarzenia odbędą się w Auli Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33.
Swoistym uzupełnieniem refleksji o ojczyźnie i patriotyzmie będzie też głośna lektura (Roman Gancarczyk, PWST), znanego eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, która jest zaplanowana na czwartkowy wieczór, 28 kwietnia na scenie im. St. Wyspiańskiego w PWST, ul. Straszewskiego 22.
Jak co roku, równolegle z Dniami Tischnerowskimi odbywać się będzie Majówka Tischnerowska Szkół Podstawowych i Specjalnych organizowana przez Szkołę Podstawową nr 153 im. ks. prof. J. Tischnera w Krakowie, natomiast w sobotę 30 kwietnia w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera, ul. Westerplatte 11 odbędzie się Spotkanie Filozoficzne Młodych, organizowane przez Stowarzyszenie Drogami Tischnera oraz Instytut Myśli Józefa Tischnera, we współpracy z WSE.
Zwieńczeniem Dni będzie spektakl multimedialny „Ojczyzna Tischnera”, przygotowany przez Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie z udziałem wspaniałych aktorów: Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra oraz Zespołu „Łopuśnianie”. Na spektakl obowiązywać będą zaproszenia, które od 16 kwietnia będzie można odebrać w księgarni Znak, ul. Sławkowska 2 lub w PWST, ul. Straszewskiego 22.
Więcej informacji na temat 11. Dni Tischnerowskich znaleźć można na stronie internetowej www.dni.tischner.pl
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.