Media zarzucają nowemu prefektowi Dykasterii ds. Nauki Wiary to, że trzymał stronę duchownego dopuszczającego się wykorzystywania seksualnego, odrzucając kierowane pod jego adresem oskarżenia. Abp Víctor Manuel Fernández "nigdy nie mówił, że nie wierzy" ofiarom - głosi oświadczenie rzecznika archidiecezji wysłane do agencji CNA.
Podkreśla, że „zapytany przez dziennikarzy, arcybiskup jasno odpowiedział, że «kiedy ktoś wysuwa tego typu oskarżenia, z zasady mu się wierzy, ale poza tym konieczne jest dochodzenie i rzetelny proces, ponieważ samo ustawodawstwo tak stanowi»”.
Nominacja na prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary dla 61-letniego abp. Fernandeza, który jest od 2018 roku metropolitą La Platy w Argentynie, spotkała się z falą krytyki, w tym ze strony BishopAccountability.org, amerykańskiej grupy śledzącej nadużycia seksualne duchowieństwa.
Jej współdyrektorka Anne Barrett Doyle oświadczyła, że duże zaniepokojenie budzi sposób, w jaki abp Fernández zajmował się tego typu sprawą w swojej archidiecezji. Zdaniem Doyle hierarcha „publicznie bronił” ks. Eduarda Lorenzo, na którym ciążyło pięć zarzutów o wykorzystywanie seksualne. Pozostawił go w pracy duszpasterskiej w parafii, lekkomyślnie igrając z bezpieczeństwem dzieci i „okazując pogardę domniemanym ofiarom”. Był po jego stronie nawet nawet po wydaniu nakazu aresztowania i gdy ksiądz popełnił samobójstwo. „Jeśli jego reakcja w tej sprawie jest reprezentatywna dla jego stosunku do zarzutów, wyrządzi ogromną krzywdę jako prefekt” – stwierdziła Doyle.
Jednak rzecznik archidiecezji zdecydowanie odrzucił przedstawione przez nią zarzuty. Wyjaśnił, że „w miarę pojawiania się nowych świadectw arcybiskup podejmował nowe kroki, zaczynając od zakazania [oskarżonemu duchownemu] wszelkich zajęć z małoletnimi”, aż do odesłania go do pracy w Caritas. Dodał, że początkowo w sprawie kapłana „chodziło tylko o wznowienie śledztwa karnego i kanonicznego, które zostało zamknięte przed laty”. Następnie pojawiły się nowe świadectwa o wykorzystywaniu seksualnym, po których „podjęto nowe środki”.
Według autora oświadczenia, „archidiecezja dobrze radzi sobie z przypadkami nadużyć duchownych”. Jako przykłady podaje księdza, który został aresztowany i obecnie przebywa prewencyjnie w areszcie domowym w oczekiwaniu na proces, a także innego kapłana, który został usunięty ze stanu duchownego. We wszystkich tych przypadkach podjęto kroki ustalone w porozumieniu ze Stolicą Apostolską, co potwierdza zachowana korespondencja.
Jednocześnie rzecznik przypomina, że papież Franciszek w liście do abp. Fernandeza zalecił mu powierzenie spraw dotyczących wykorzystywania małoletnich sekcji dyscyplinarnej Dykasterii, w której pracują specjaliści w tej dziedzinie, samemu poświęcając się raczej sprawom sekcji doktrynalnej.
Abp Fernández ma objąć stanowisko prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary we wrześniu br.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.