W Niedzielę Palmową 17 kwietnia młodzież spotka się w diecezjach ze swoimi biskupami.
Zanim w sierpniu młodzi spotkają się z papieżem na 26. Światowym Dniu Młodzieży w Madrycie, czekają nas lokalne obchody tego wydarzenia. W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, młodzież spotka się w diecezjach ze swoimi biskupami.
– Światowe Dni Młodzieży, które przeżywamy w wymiarze Kościołów lokalnych w Niedzielę Palmową są, według mnie, odpowiedzią, na ile młodzi naszych Kościołów lokalnych identyfikują się z programem Kościoła, przede wszystkim z jego strukturą – mówi ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
Tegoroczne wydarzenia Niedzieli Palmowej z młodymi będą miały szczególny charakter. Koncerty, marsze czy misteria będą przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II. To właśnie z jego inicjatywy od 26 lat Niedziela Palmowa jest jednocześnie Światowym Dniem Młodzieży. W diecezji bydgoskiej bohaterką wystawianego z tej okazji przedstawienia będzie młoda dziewczyna, która w bardzo głęboki sposób zetknie się z tekstami Jana Pawła II, myślą przewodnią są słowa „Duc in altum” (Wypłyń na głębię). W archidiecezji gnieźnieńskiej, podczas spotkania młodych z prymasem Polski abp Józefem Kowalczykiem odbędzie się m.in. prezentacja „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II.
Obchody Niedzieli Palmowej będą także przygotowaniem do Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze międzynarodowym, który w sierpniu odbędzie się w Madrycie. Młodym towarzyszyć będzie orędzie Benedykta XVI, którego tematem są słowa z Listu św. Pawła: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. W ramach spotkania w diecezji płockiej odbędzie się m.in. koncert ewangelizacyjny zespołu „La Pallotina”, a także nakręcony zostanie teledysk z udziałem młodych, który posłuży do promocji madryckiego spotkania z Ojcem Świętym. W diecezji warszawsko-praskiej w sobotę, 16 kwietnia, przejdzie „Praskie Camino” – młodzi będą pielgrzymować szlakiem św. Jakuba z katedry do kościoła św. Jakuba na Tarchominie.
W niektórych diecezjach spotkania młodych trwają kilka dni i rozpoczynają się już w piątek, 15 kwietnia. W archidiecezji przemyskiej abp Józef Michalik spotka się z młodymi w Sanoku. W niedzielnej Eucharystii weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. – Wydaje mi się, że warto pokazać naszą młodzież – mówi metropolita przemyski, wskazując, dlaczego zaprosił Nuncjusza do archidiecezji przemyskiej właśnie w tym czasie. Także w archidiecezji krakowskiej spotkanie młodzieży potrwa trzy dni. Podczas IX Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej młodzi pomyślą jak w swoich wspólnotach parafialnych zaangażować młodych rówieśników w pracę na rzecz nowej ewangelizacji. Forum zwieńczy uroczysta Msza św. w katedrze wawelskiej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.
Niedziela Palmowa jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie młodzi witali go okrzykiem „Hosanna”. Rozpoczyna jednocześnie Wielki Tydzień, czas przeżywania męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. „Drodzy Przyjaciele, częstokroć lękamy się Krzyża, gdyż zdaje się być on zaprzeczeniem życia. W rzeczywistości jest jednak na odwrót! – napisał w orędziu do młodych Benedykt XVI. – Jest on Bożym „tak” dla ludzkości, najwyższym wyrazem miłości i źródłem, z którego wypływa życie wieczne. W istocie, to z serca Jezusa, przybitego do Krzyża, zaczęło płynąć życie, na zawsze już dostępne dla tych, których oczy wzniesione są ku Ukrzyżowanemu. Mogę zatem jedynie ponaglić Was, byście przyjęli Krzyż, znak Bożej miłości, jako źródło nowego życia. Poza Jezusem Chrystusem, który powstał z martwych, nie może być innego zbawienia! Tylko On może uwolnić nas od zła i przywrócić Królestwo sprawiedliwości, pokoju i miłości, do którego wszyscy dążymy” – pisze Papież.
Zobacz także:
Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach - programy
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.