Panorama życia mieszkańców stolicy Francji z jego blaskami i mrokami, widziana oczami najwybitniejszych malarzy przełomu XIX i XX wieku - to temat wystawy "Paryż w czasach impresjonistów", którą otwarto w paryskim ratuszu.
Ekspozycja w stołecznym Hotel de Ville obejmuje 136 dzieła i dokumenty, głównie obrazy i rysunki, wypożyczone wyjątkowo z paryskiego muzeum impresjonistów d'Orsay, które przechodzi obecnie gruntowną renowację. Wystawa jest dużą atrakcją dla mieszkańców i turystów, gdyż wstęp na nią jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Wśród prezentowanych obrazów i szkiców są dzieła największych mistrzów tej epoki: Claude'a Moneta, Edouarda Maneta, Vincenta van Gogha czy Edgara Degasa.
Jednak, jak podkreślają organizatorzy, na wystawie nie brak też obrazów mało znanych artystów, które ukazują "miasto świateł" - jak nazywało się Paryż - w całej jego barwnej różnorodności. Archiwalne rysunki i plany miejskie przypominają, że w drugiej połowie XIX wieku stolica Francji przeszła wielką transformację: z woli cesarza Napoleona III i słynnego urbanisty barona Haussmanna w miejsce ciasnych uliczek powstały wielkie bulwary, okazałe budowle oraz parki, jak Buttes-Chaumont, a miasto podzielono w sumie na 20 dzielnic; ten podział administracyjny zachował się do dzisiaj.
Większość ówczesnych artystów uwielbiało przechadzki po tym nowym Paryżu i odmalowywało go z pasją, inni - jak Auguste Renoir nie znosili wznoszonych wtedy konstrukcji haussmanowskich, zarzucając im chłód i monotonię.
Niektórzy z twórców byli zafascynowani nowoczesnością, jak Claude Monet, który dał impresjonistyczną wizję największego ówczesnego dworca kolejowego Saint-Lazaire.
Malarze zarejestrowali transformacje Paryża - np. słynnej dzielnicy Montmartre, która zanim stała się miejscem zamieszkania wielu artystów, jeszcze w 1860 roku emanowała wiejskim spokojem ciszą, jak na pokazywanym w ratuszu płótnie Stanislasa Lepine'a "La rue Saint-Vincent".
Na wystawie można zobaczyć sceny z wystawnego życia ówczesnej burżuazji i elit: w salonach, kawiarniach, operze, na giełdzie, na balach czy torach wyścigów konnych. Z drugiej strony na wystawie zobaczyć można obrazy "Paryża tragicznego" - nędzy i ludzkich dramatów z życia biedoty i półświatka, jak na portretach prostytutek Henri Toulouse-Lautreca.
Wystawa "Paryż w czasach impresjonistów" będzie czynna do 30 lipca.
Znajdziemy też diament marmaroski, legendarny haczetyn czy toksyczny arsenopiryt.
Znajdziemy też diament marmaroski, legendarny haczetyn czy toksyczny arsenopiryt.
Dziś rozpoczyna się Tydzień św. Krzysztofa – kierowcy mogą wesprzeć misjonarzy.
W tym kobiety i dzieci, w ataku na wioskę Kairu w stanie Zamfara.
Pikiety Konfederacji pod hasłem "Stop imigracji!" oraz kontrmanifestacje środowisk lewicowych.
Poinformował cytowany przez agencję Reutera ambasador USA w Turcji Tom Barrack.