Ks. prałat Piotr Tarnawski, dotychczas radca nuncjatury apostolskiej w Federacji Rosyjskiej, został przeniesiony do sekcji spraw ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś ks. Krzysztof Seroka z nuncjatury apostolskiej w Ugandzie do nuncjatury apostolskiej na Białorusi – poinformowano w Watykanie.
Ks. Piotr Tarnawski urodził się w 1972 r. w Rzeszowie. Dzieciństwo i młodość spędził w Sędziszowie Małopolskim. Po święceniach kapłańskich, które przyjął 21 maja 1998 r. z rąk ks. biskupa Kazimierza Górnego, przez rok był wikariuszem w parafii katedralnej w Rzeszowie, a następnie studiował teologię i prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie oraz dyplomację na Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Ukończył również kurs postulatorów prowadzony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Był postulatorem rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Władysława Findysza, proboszcza parafii w Nowym Żmigrodzie, beatyfikowanego w 2005 r. Po studiach i pracy w Rzymie ks. Tarnawski pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w Rwandzie (2007-2010), Algierii i Tunezji (2010-2012), Ukrainie (2012-2016) i Irlandii (2016-2019). Od 1 lipca 2019 r. był radcą Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie dla Federacji Rosyjskiej i Uzbekistanu.
Do Sekcji do Spraw Ogólnych należy przede wszystkim załatwianie spraw należących do codziennej posługi Ojca Świętego; zajmowanie się sprawami wykraczającymi poza zwyczajną właściwość instytucji kurialnych i innych instytucji Stolicy Apostolskiej; promowanie koordynacji pomiędzy dykasteriami, instytucjami i urzędami, przy poszanowaniu autonomii każdej z nich. W jej gestii leży także wszystko to, co odnosi się do przedstawicielstw dyplomatycznych państw przy Stolicy Świętej.
Należy do niej także: redagowanie i przesyłanie konstytucji apostolskich, dekretów, listów apostolskich, listów i innych dokumentów przekazanych jej przez Biskupa Rzymskiego; troska o wydawanie akt i publicznych dokumentów Stolicy Świętej w organie urzędowym Acta Apostolicae Sedis; udzielanie Dykasterii do spraw Komunikacji instrukcji na temat oficjalnych wiadomości dotyczących aktywności Biskupa Rzymskiego jak i działalności Stolicy Świętej; przechowywanie ołowianej pieczęci oraz pierścienia Rybaka.
Do tej Sekcji należy także: troska o cykliczne spotkania przełożonych instytucji kurialnych i realizację odpowiednich postanowień; zajmowanie się wszystkimi dokumentami odnoszącymi się do nominacji dokonywanych lub zatwierdzanych przez papieża w odniesieniu do prefekta lub osoby z nim zrównanej, członków, sekretarza, podsekretarza lub podsekretarzy oraz konsultorów instytucji kurialnych i urzędów, instytucji związanych ze Stolicą Apostolską lub z nią współpracujących oraz personelu dyplomatycznego; przygotowywanie dokumentów odnoszących się do odznaczeń papieskich; gromadzenie, porządkowanie i publikowanie statystyk dotyczących życia Kościoła na całym świecie.
Ks. Krzysztof Seroka pochodzi z diecezji ełckiej. Święcenia kapłańskie przyjął w 2010 r. W latach 2010-2013 pracował w parafii Świętego Kazimierza Królewicza w Giżycku. Następnie w latach 2013-2016 studiował na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża na wydziale komunikacji społeczno-instytucjonalnej. Na ostatnim roku studiów licencjackich wyjechał na jeden semestr do USA w ramach współpracy Uniwersytetu św. Krzyża z University of Columbia-Missouri. Pomagał również w parafii Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, w której prawie codziennie sprawował Mszę św. W pozostałe dni angażował się w działania duszpasterstwa akademickiego prowadzonego przez ojców dominikanów na campusie uniwersytetu. Podjął z kolei studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz przygotowującej watykańskich dyplomatów Papieskiej Akademii Kościelnej. W Ugandzie był sekretarzem nuncjatury apostolskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.