Reklama

USA nie oszczędzi na zdrowiu?

Większość Amerykanów jest przeciwna posunięciom najczęściej proponowanym jako sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego i długu publicznego - wynika z opublikowanego w środę sondażu "Washington Post" i telewizji ABC News.

Reklama

78 procent - w tym 67 procent "zdecydowanie" - sprzeciwia się redukcji Medicare (federalnego funduszu ubezpieczeń zdrowotnych dla emerytów). Jego cięcia sugerowała niezależna komisja ds. redukcji deficytu powołana przez prezydenta Baracka Obamę oraz Republikanie w Kongresie. Ci ostatni proponują zastąpienie Medicare jako programu gwarantowanych świadczeń ubezpieczeniowych programem wydawania voucherów na wykupywanie usług medycznych na prywatnym rynku. Według ekspertów, oznaczałoby to, że część kosztów leczenia emeryci musieliby pokrywać z własnej kieszeni.

69 procent Amerykanów sprzeciwia się obcięciu wydatków na Medicaid, czyli państwowy fundusz ubezpieczeń zdrowotnych dla osób o najniższych dochodach, co także proponują Republikanie. 53 procent nie życzy sobie cięć federalnego funduszu emerytalnego (Social Security). 56 procent nie chce redukcji wydatków na zbrojenia, z czego 41 procent wyraża tu "silny" sprzeciw.

Większość - ale już nieznaczna (53 procent) - sprzeciwia się jednocześnie generalnej podwyżce podatków, obejmującej wszystkich obywateli.

Zdecydowanym poparciem (72 procent) cieszy się natomiast forsowana przez Obamę i Demokratów w Kongresie propozycja wyższego opodatkowania najzamożniejszych Amerykanów, tych z dochodami powyżej 250 000 dolarów rocznie.

W Kongresie - który obecnie nie obraduje z powodu przerwy wielkanocnej - z początkiem maja rozpocznie się debata nad sposobami redukcji deficytu i zadłużenia kraju. Jak się przewiduje, pod koniec maja dług publiczny USA - obecnie 14 bilionów dolarów - osiągnie pułap dozwolony ustawowo i Kongres będzie musiał ten pułap podnieść, aby nadal finansować programy rządowe przez zaciąganie pożyczek. Wielu polityków republikańskich zapowiada, że będzie głosować za podwyższeniem pułapu zadłużenia tylko pod warunkiem, że w budżecie na przyszły rok zapisane zostaną znaczne cięcia wydatków rządowych.

Wspomniane fundusze: Social Security, Medicare i Medicaid, plus zbrojenia, pochłaniają około 86 procent budżetu, więc tutaj redukcje mogą przynieść największe oszczędności. Okazuje się to jednak wyjątkowo trudne z powodu społecznego oporu wobec takich cięć.

 

Od Redakcji:

Oszczędzać niewątpliwie trzeba, także w USA. Pytanie tylko, czy koniecznie na zdrowiu emerytów i osób najuboższych?

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
wiecej »

Reklama