Na ekrany kin w Niemczech i Szwajcarii wszedł film pt. „Francesco i Papież”. Głównymi postaciami tej włosko-niemieckiej koprodukcji są Benedykt XVI i dwunastoletni Francesco Giuffra, solista w słynnym chórze Kaplicy Sykstyńskiej.
To właśnie z perspektywy chłopca pokazany jest dzień powszedni Benedykta XVI. Niemiecki producent Peter Weckert zapowiedział, że film jest jego darem dla Kościoła i ma „zafascynować ludzi młodych wiarą”.
Dwunastoletni Francesco marzy o tym, by móc kiedyś zaśpiewać przed samym Papieżem. Film dokumentalny pokazuje go w Watykanie podczas regularnych i trudnych prób chóru, na indywidualnych lekcjach śpiewu i podczas Mszy św. Na tle jego opowiadań widzimy też Benedykta XVI, spacerującego w ogrodach Castelgandolfo, w prywatnych apartamentach, oraz podczas podróży apostolskich. Ich drogi krzyżują się, gdy Francesco zostaje wybrany do odśpiewania corocznego solo przed Ojcem Świętym. Tym samym spełnia się marzenie dwunastoletniego chłopca.
Film dokumentalny „Francesco i Papież” to opowieść o dorastającym chłopcu, papieżu w jego prywatnych momentach życia, ale przede wszystkim o muzyce sakralnej. Kamera zagląda za kulisy najstarszego na świecie chóru. „Capella Sistina” został założony przez Grzegorza I w VI wieku, choć swoją nazwę przyjął wieki później. Do dziś chór ten wzbogaca papieskie liturgie, co pokazuje również najnowszy film „Francesco i Papież”. Od dziś zobaczyć go można w niemieckich i szwajcarskich kinach. Producent filmu na razie nie zdecydował o ewentualnej dystrybucji w Polsce.
erzbistumfreiburg
Francesco und der Papst - Ab 21. April im Kino!
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.