Przy śpiewie pieśni i huku petard, kard. Kazimierz Nycz poprowadził w wielkanocny poranek procesję rezurekcyjną wokół kościoła pw. św. Józefa w Warszawie-Ursusie.
W homilii zachęcał, by indywidualne i społeczne krzyże przeżywać w perspektywie zmartwychwstania Chrystusa. Odniósł się także do beatyfikacji Jana Pawła II. – Niech on nas prowadzi, niech prowadzi Polskę, niech będzie przewodnikiem ‘ku temu co jest w górze’ – apelował metropolita warszawski.
Choroby, cierpienia, niezrozumienie, samotność i starość – łatwiej jest to wszystko przyjąć i przeżyć wtedy, kiedy jest w nas wiara w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego - mówił w kazaniu kard. Nycz.
- Także te wielkie krzyże ludzkości i współczesności jak chociażby trzęsienie ziemi i tsunami w Japonii, tysiące ludzi, którzy stracili życie, krzyże wojny i śmierci w krajach arabskich, krzyże prześladowania i zabijania chrześcijan w różnych miejscach świata, krzyż ciągle żywej katastrofy smoleńskiej i tyle innych wielkich krzyżów współczesności tak trudno byłoby przyjąć, gdyby nie wiara w zmartwychwstanie – stwierdził kard. Nycz. Jednocześnie wyjaśniał, że nie znaczy to, iż łatwo jest dźwigać te cierpienia, ale wiara w zmartwychwstanie nadaje tym przeżyciom inną perspektywę.
Metropolita warszawski odniósł się także do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II. – Popatrzmy na jego życie od strony krzyża i zmartwychwstania – apelował. Według kard. Nycza, Jan Paweł II dał nam ważną lekcję cierpienia i umierania. Jest także wzorem – mówił kardynał - w jaki sposób nie koncentrując się na swoich krzyżach łączyć je z krzyżem Jezusa.
Kard. Nycz podkreślił, że przypadająca za tydzień beatyfikacja Jana Pawła II będzie w tym roku dopełnieniem świąt wielkanocnych. - W niedzielę miłosierdzia kiedyś kanonizował św. s. Faustynę, ogłosił światu nowe imię miłości – tym imieniem jest miłosierdzie, a teraz będzie ogłoszony błogosławionym – przypominał metropolita warszawski.
- Otrzymujemy w Janie Pawle II nowego patrona, orędownika na nasze czasy. Tego, który w trudnych momentach naszej historii pomagał nam dźwigać krzyże: w stanie wojennym, gdy przyszła wolność, gdy wprowadzał nas w nowe tysiąclecie – otrzymujemy go w nowy sposób jako błogosławionego. Niech on nas prowadzi, niech prowadzi Polskę, niech będzie przewodnikiem w wędrówce 'ku temu, bo jest w górze' - apelował kard. Nycz.
Parafia pw. św. Józefa w Warszawie w Ursusie, gdzie metropolita warszawski przewodniczył w tym roku procesji rezurekcyjnej i Mszy w poranek wielkanocny jest najstarszą i największą w tej dzielnicy Warszawy. Świątynię konsekrował w 1992 r. kard. Józef Glemp.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.