24.04. Katowice (PAP) - Ponad 850 osób - bezdomnych, skrajnie ubogich - skorzystało w niedzielę ze śniadania wielkanocnego, zorganizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne (GTCh) w Katowicach. Na stole znalazły się m.in. barszcz, bigos, śledzie i sałatki.
GTCh każdego roku organizuje śniadania wielkanocne; była to już 22. taka uroczystość. W poprzednich latach z tej formy wsparcia korzystało nawet ponad tysiąc potrzebujących.
W tym roku posiłki przez tydzień przygotowywało 35 wolontariuszy. "Około połowa tych ludzi to osoby kiedyś bezdomne, a teraz nam pomagające" - zaznaczył w rozmowie z PAP szef GTCh Dietmar Brehmer.
Z zaproszenia na śniadanie, skierowanego do bezdomnych korzystających z codziennej opieki Towarzystwa, skorzystało 857 osób. W świątecznym menu znalazły się: bigos, barszcz, jajka, śledź w zalewie, ryba w galarecie, sałatka śledziowa, sałatka jarzynowa, wędliny, pieczywo, ciasto oraz słodycze.
Jak co roku, śniadanie wielkanocne rozpoczęło się wspólną modlitwą. "Modliliśmy się o lepsze czasy dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla osób bezdomnych" - powiedział Brehmer.
Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne istnieje od 1989 r. Jest jedną z pierwszych pozakościelnych i pozarządowych organizacji tego typu. Swoją pomoc kieruje głównie do osób bezdomnych, skrajnie ubogich.
Codziennie w jadłodajni GTCh w śródmieściu Katowic wydawane są posiłki przygotowane wcześniej przez wolontariuszy Towarzystwa. Z posiłków korzysta codziennie do 300 osób potrzebujących. Rocznie daje to ok. 100 tys. posiłków. Z noclegów w ogrzewalni Towarzystwa korzysta codziennie 25 bezdomnych mężczyzn. W świetlicy GTCh regularnie odbywają się spotkania organizacyjne i integracyjne dla osób bezdomnych.
Przy GTCh od początku 2009 roku działa drużyna piłkarska. Zespół ma już na swoim koncie sukcesy, m.in. występ na Mistrzostwach Polski Osób Bezdomnych w Bydgoszczy i I miejsce na Spartakiadzie Osób Bezdomnych w Sosnowcu. W tym roku drużyna zakwalifikowała się do Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Ulicznej, które odbędą się w maju w Warszawie. (PAP)
kon/ pad/
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.