Papież płakał razem z mamą zmarłego po ŚDM 24-letniego Luki

Papież płakał razem z mamą zmarłego – wspomina bp Luca Raimondi. Wczoraj odbył się w Marnate we włoskiej Lombardii pogrzeb 24-letniego chłopaka, Luki Re Sartù, którego zabiła infekcja bakteryjna kilka dni po jego powrocie ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

W miejscowości ogłoszono żałobę, a w pożegnalnej Eucharystii uczestniczyło mnóstwo ludzi. Wieczór przed pochowaniem młodego mężczyzny Franciszek zadzwonił do jego matki, aby podzielić jej ból z powodu tragedii.

Odprawiający Mszę pogrzebową biskup pomocniczy w Mediolanie, Luca Raimondi, podkreśla dla Radia Watykańskiego, jak wielkie wrażenie na kobiecie wywołał telefon Ojca Świętego:

„Dosłowne słowa mamy brzmiały: «kiedy się z nim Ksiądz Biskup zobaczy, niech mu podziękuje, ponieważ doświadczyłam od niego niesamowitej życzliwości. Wzruszał się ze mną, płakał ze mną, a przede wszystkim był jak ojciec, tzn. pocieszał mnie, jakby był moim tatą». Bardzo, bardzo ją to poruszyło. Papież zadzwonił do niej w czwartek wieczorem. Sama mi to potwierdziła. A potem na cmentarzu, tuż przed pochówkiem, opowiedziała mi wspomnianymi słowami o wspaniałej uwadze, jaką Franciszek jej poświęcił z dużą dozą ojcostwa. Byli razem wzruszeni. Papież podzielał wręcz łzy tej kobiety. To mnie uderzyło. To bardzo piękne.”

Czytaj też: W Lizbonie opadł już kurz. Co zostanie po Światowych Dniach Młodzieży?

Luca był bardzo zaangażowany w życie Kościoła. Na ŚDM pojechał z osobistej potrzeby serca. Należał też do Akcji Katolickiej. Bp Raimondi stwierdza, że chodziło o „prawdziwego wierzącego” i że zawsze głosił on Ewangelię, „nawet w swojej śmierci”. Znak tego stanowiła m.in. tłumna obecność na pogrzebie bliskich, znajomych oraz członków lokalnej społeczności – wskazuje hierarcha.

„Ludzie pojęli dobroć tego chłopaka. Mnóstwo osób przerwało z racji pogrzebu swoje wakacje. Wszedłem do kościoła wzruszony, ponieważ wtedy przyjaciele Luki natychmiast zaśpiewali hymn ŚDM, modlili się i odprowadzili go na cmentarz. Rodzina nie przestawała dziękować za obecność wszystkich ludzi. Przekazałem pozdrowienia i kondolencje od arcybiskupa Mediolanu, a także wiadomość, którą bp Américo Aguiar, biskup pomocniczy Lizbony, przyszły kardynał i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, zamieścił na stronie internetowej ŚDM. W komunikacie powiedział on, że cała Portugalia zjednoczyła się w modlitwie za tego młodego człowieka. W bólu serca z powodu śmierci 24-latka, doświadczyłem dziś rano też święta światła – wyznaje papieskiej rozgłośni bp Raimondi. – Święta światła młodych wierzących, którzy modlili się i zaangażowali w modlitwę całą wspólnotę, jaka powinna być dumna z tego chłopca. I powiedziałem młodym ludziom, że na następny Jubileusz w 2025 r., kiedy pojedziemy do Rzymu, Luca będzie, w cudzysłowie, naszym patronem, będzie nam towarzyszył z nieba.”

Zobacz galerię zdjęć: ŚDM - Msza posłania na Campo da Graça

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
29°C Niedziela
dzień
30°C Niedziela
wieczór
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
wiecej »