Rozpoczynają się Dni Tischnerowskie

Patriotyzm jest tematem przewodnim tegorocznych, 11. Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się dziś w Krakowie.

„Podczas tegorocznego spotkania będziemy rozmawiać o patriotyzmie postrzeganym z różnych stron i w różnych wymiarach – mówił prof. Zbigniew Stawrowski, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Jak podkreślił po katastrofie smoleńskiej ujawniły się różne zjawiska, a zadaniem uczniów ks. Tischnera jest myśleć, starać się rozumieć. „Mniej chodzi o to, aby znaleźć trafne odpowiedzi, ale by stawiać odpowiednie pytania” – zaznacza prof. Stawrowski.

Jak podkreślił w ramach Dni odbędzie się sesja naukowa „Twarze i maski patriotyzmu”. Udział w niej wezmą m.in. prof. Jerzy Szacki, prof. Bronisław Łagowski i były premier Słowacji Jan Carnogursky. Spotkanie poprowadzi o. Jan Andrzej Kłoczowski OP. Tradycyjnie odbędzie się Jaskinia filozofów, a „ o miłości, ojczyźnie i sprawach pokrewnych będą prof. Władysław Stróżowski, o. Jan Andrzej Kłoczowski i Jan Carnogursky.

Zaplanowano także głośną lekturę eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, poświęconego wydarzeniom marcowym 1968 r.

Wydarzenie rozpocznie Msza św. w kolegiacie św. Anny i spotkanie z laureatami Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Nagroda jest przyznawana od 2001 r. w trzech kategoriach: pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację tischnerowskiego „myślenia według wartości”; publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”; oraz inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących „polski kształt dialogu”. W tym roku nagrody otrzymają: dr filozofii Piotr Sikora, adiunkt w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” za książkę „Logos niepojęty”, prof. Dariusz Kosiński z Katedry Dramatu Wydziału Polonistyki UJ za książkę „Teatra polskie. Historie” oraz inicjatorka Uniwersytetu Dziecięcego Agata Wilam.

Tegoroczne Dni zakończą się 30 kwietnia spektaklem multimedialnym „Ojczyzna Tischnera”, w reż. Ewy Kutryś, z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra.

Ks. prof. Józef Tischner (1931-2000), kapłan archidiecezji krakowskiej, był uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych europejskich filozofów chrześcijańskich, dziekanem Wydziału Filozoficznego Papieskiej Akademii Teologicznej, wykładowcą filozofii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Był szeroko znany poza granicami kraju, był autorem licznych książek, tłumaczonych na wiele języków. Był założycielem i prezesem Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Wśród jego osobistych przyjaciół znaleźli się m.in.: kard. Franz König, Hans Georg Gadamer, Paul Ricoeur, Leszek Kołakowski i Emmanuel Levinas. W 1999 roku otrzymał Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »