Portret Jana Pawła II, który w niedzielę, w dniu beatyfikacji papieża, będzie odsłonięty na frontonie Świątyni Opatrzności Bożej, jest gotowy. Powstał ze 105 tys. fotografii osób z Polski i zagranicy i jest odwzorowaniem portretu, który zawiśnie w tym dniu w Watykanie.
Portret ma 55 m szerokości, 26 m wysokości i waży 600 kg. To największy portret beatyfikacyjny na świecie. Został wykonany na specjalnym, perforowanym materiale przepuszczającym wiatr. Do wydruku zastosowano tusz lateksowy, który gwarantuje możliwość długotrwałej ekspozycji grafiki w każdych warunkach atmosferycznych.
Portret odwzorowuje zdjęcie Jana Pawła II ubranego w czerwony płaszcz, wykonane przez fotografika Grzegorza Gałązkę w 1989 r. podczas wizyty papieża w jednej z rzymskich parafii.
Mozaika ze zdjęć zostanie rozwieszona w czwartek, a rozwinięta w niedzielę ok. godz. 13. Ma wisieć w Wilanowie do 16 października - dnia, w którym ogłoszono decyzję o powołaniu Karola Wojtyły na stolicę piotrową.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy imprez towarzyszących w Wilanowie niedzielnym uroczystościom z okazji beatyfikacji Jana Pawła II zapowiedzieli wiele atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych warszawiaków.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na placu przed świątynią Opatrzności Bożej mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego. Potem o godz. 10 na telebimie będą transmitowane uroczystości beatyfikacyjne z Watykanu. Na pl. Piłsudskiego zostaną ustawione dwa takie ekrany; msza święta pod przewodnictwem bpa Jareckiego odbędzie się tam po transmisji z watykańskich uroczystości - o godz. 12.
Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że tuż po zakończeniu watykańskich uroczystości, ok. godz. 12.30, z pl. Piłsudskiego, w asyście policji, wyruszy przystrojony biało-żółtymi kwiatami papamobile z 1979 r. Pojazd będzie poruszał się ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego oraz Al. Rzeczypospolitej. Na Pola Wilanowskie dotrze ok. godz. 13.
O 12.30 w Wilanowie zostanie otwarte miasteczko dla dzieci. Jadąc "papieską ciuchcią" będą one mogły "zwiedzić miasta" związane życiem Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym i Warszawę, a także poznać historię życia i świętości Jana Pawła II. Kolejka będzie kursować na odcinku Al. Rzeczypospolitej, przy Świątyni Opatrzności Bożej.
Na dzieci będą też w niedzielę czekać aktorzy w strojach watykańskich gwardzistów. Najmłodsi będą mogli m.in. rozwiązywać quizy i zagadki dotyczące życia Jana Pawła II. Na stacji "Rzym" o codziennym życiu papieża w Watykanie opowiedzą muppety-gołębie - Claudio i Francesca. Jak mówił dyrektor Instytutu Jana Pawła II ks. Zdzisław Struzik, są to gołębie, które papież wypuszczał z okna jako gołąbki pokoju.
Przed wilanowską świątynią stanie też namiot przygotowany przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w którym zaprezentowana zostanie część przyszłej ekspozycji placówki. Muzeum chce też w niedzielę przeprowadzić zbiórkę eksponatów - osobistych pamiątek związanych papieżem. O ich przynoszenie apeluje dyrektor muzeum Paweł Skibiński.
Przed Świątynią Opatrzności Bożej będą w niedzielę, w godz. 12.30-20.00, wyświetlane filmy i teledyski poświęcone papieżowi Polakowi. W tym samym czasie zwiedzającym udostępniony zostanie Panteon Wielkich Polaków w dolnej części świątyni, gdzie pochowani są m.in.: ks. Jan Twardowski, ks. Zdzisław Peszkowski, Krzysztof Skubiszewski i Ryszard Kaczorowski. Ponadto znajdują się tam relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz symboliczny grób Jana Pawła II - replika grobu w Grotach Watykańskich.
Do Wilanowa będzie można w niedzielę dojechać komunikacją miejską, np. metrem do stacji Wilanowska, a stamtąd - autobusem linii 217.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.