Dziś kard. Kazimierz Nycz obejmie w Rzymie swój kościół tytularny, a Msza, którą tam odprawi może być duchowym przygotowaniem do beatyfikacji Jana Pawła II dla Polaków przebywających w Wiecznym Mieście.
Bazylikę św. Sylwestra i Marcina ai Monti niedaleko Koloseum przydzielił mu papież Benedykt XVI mianując go w listopadzie ub.r. kardynałem.
- Kiedyś kardynałowie, którzy stanowili kolegium wybierające papieża, w całości wywodzili się z kleru rzymskiego dlatego teraz przydzielanie przez papieża kardynałom rzymskich bazylik symbolizuje ich włączenie do tego kleru – wyjaśnia kard. Nycz.
Uroczystość zaplanowana na piątek 29 kwietnia o godz. 18 nazywana jest objęciem kościoła tytularnego. Kard. Nycz powiedział KAI, że choć to będzie jego ingres do tej świątyni, to nie chce eksponować swojej osoby, ale chciałby zgromadzić na modlitwie Polaków, którzy już będą w tym czasie w Rzymie. - Traktuję to jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji – podkreślił.
Bazylika pw. św. Sylwestra i Marcina ai Monti mieści się przy Via del Monte Oppio 28, niedaleko Koloseum.
Wśród kardynałów, dla których świątynia ta była niegdyś kościołem tytularnym, jest dwóch świętych: Karol Boromeusz i Józef Maria Tomasi di Lampedusa, jeden błogosławiony - Ildefons Schuster i trzech późniejszych papieży: Benedetto Caetani (Bonifacy VIII), Achille Ratti (Pius XI) i Giovanni Battista Montini (Paweł VI).
Jest to jeden z pierwszych kościołów parafialnych, zbudowanych w Rzymie. Wzniesiono go ku czci wszystkich męczenników na polecenie papieża św. Sylwestra I (314-335) w miejscu, w którym chrześcijanie zbierali się na modlitwie już pod koniec II w.
Obecne wezwanie bazylika otrzymała w IX w. Wielokrotnie przebudowywana, szczególnie w okresie wczesnego średniowiecza, uzyskała swój dzisiejszy kształt w XVII w. Do dziś na zewnętrznej ścianie bocznej wzdłuż Via Equizia widać na dole pozostałości starożytnej rzymskiej świątyni, później mur wczesnoromańskiego kościoła, a nad nim konstrukcję siedemnastowieczną.
Pod ołtarzem głównym znajdują się relikwie świętych: Artemiusza, Pauliny i Syzyniusza, przeniesione tu z katakumb św. Pryscylli. W świątyni spoczywa też bł. Angelo Paoli (1642-1720), karmelita, zwany „ojcem ubogich”, beatyfikowany w 2010 r.
W kościele znajduje się także fresk Filippa Galiardiego, ukazujące wnętrze dawnej bazyliki św. Piotra, przed przebudową dokonaną w XVI w. przez Michała Anioła. Jest to jedyne zachowane ikonograficzne przedstawienie tego już nieistniejącego obiektu.
W podziemiach można zobaczyć pozostałości domu Ekwicjusza, w którym w czasie rzymskich prześladowań chrześcijan znajdował się kościół domowy. Jest tam również mozaika z VI w. z wizerunkiem św. Sylwestra I.
W bazylice św. Sylwestra i Marcina od 1299 r. pracują karmelici.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.