O odpowiedzialność i troskę o Polskę apelowali we wtorek uczestnicy 3-majowych uroczystości w Katowicach. Rozpoczęły się one Mszą św. w katedrze, część państwowa odbyła się przed pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach.
„Naród polski wielokrotnie w ciągu swych dziejów doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w czasie Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej 3 maja br. W archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
Abp Zimoń przypomniał, że moc tej opieki zajaśniała wyjątkowo podczas najazdu szwedzkiego, gdy król Jan Kazimierz w 1656 roku uroczystym aktem oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Metropolita katowicki przypomniał także, że specjalne święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ustanowił po odrodzeniu naszej Ojczyzny papież Pius XI w 1924 roku i pozwolił je obchodzić w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3 maja. „Mija 220 lat od jej uchwalenia 1791 roku. Była to nowoczesna próba ratowania państwa po pierwszym rozbiorze Polski” – zwrócił uwagę abp Zimoń.
Zaznaczył, że dziś (3 maja 2011 r.) wspominamy także wybuch trzeciego Powstania na Górnym Śląsku w 1921 roku. „Mija 90 lat od tamtych dni” – wskazał abp Zimoń. Powiedział również: „Gromadzimy się tu w archikatedrze katowickiej po beatyfikacji Jana Pawła II, który jako wielki autorytet duchowy świata ukazał rodzinie ludzkiej nowe motywy życia i nadziei”.
Kazanie poświęcone m. in. rozumieniu ojczyzny i patriotyzmu przez Jana Pawła II oraz naszego stosunku do tych kwestii wygłosił ks. Arkadiusz Wuwer, etyk społeczny, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego. „Ojczyzna przychodzi ku nam jako dar Bożej Opatrzności” i od nas zależy jej trwanie. Zaznaczył, że patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste i jest wartością moralną – wchodzi w zakres czwartego przykazania Dekalogu.
"Ojczyzna to wolność, której nie można stale posiadać, ale trzeba zdobywać" - mówił kaznodzieja. Często też - jak zauważył PAP - odwoływał się w homilii do słów błogosławionego Jana Pawła II, który nauczał, że nie chcielibyśmy "ojczyzny, która nas nic nie kosztuje".
Państwowe obchody 220-lecia uchwalenia Konstytucji odbyły się, po mszy katedrze, przed pomnikiem Wojciecha Korfantego - przywódcy III Powstania Śląskiego. Wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, nawiązał do nauczania beatyfikowanego przed dwoma dniami Jana Pawła II, wspominając jego słowa wypowiedziane podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego w 1983 roku.
"Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje" - cytował papieża wojewoda, podkreślając, że odpowiedzialność za losy Polski spoczywa na wszystkich obywatelach. Wojewoda wskazał, że udział w 3-majowych uroczystościach, mimo chłodu i deszczowej pogody, to także wyraz miłości do ojczyzny.
W katowickich uroczystościach 3-majowych, które odbyły się z wojskowym ceremoniałem, uczestniczyli głównie przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, a także organizacji społecznych, politycznych i kombatanckich, parlamentarzyści i harcerze. Przed pomnikiem Korfantego złożono wieńce, odbył się też Apel Poległych. Wspominano powstańców śląskich, w 90. rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego. Uroczystości zakończyła defilada.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.