Świetnie zachowanie pomieszczenie w Giugliano w prowincji Neapol pokryte jest freskami na ścianach i suficie ze scenami mitologicznymi, wśród których w oczy rzuca się trójgłowy pies - stąd nazwa mauzoleum.
Do odkrycia doszło – jak pisze „Avvenire”, największy dziennik katolicki we Włoszech – podczas prac wodociągowych na terenach uprawnych. Pierwsze badania archeologiczne zdają się potwierdzać, że było to miejsce pochówków w różnych okresach historycznych, obejmujących cztery wieki, aż do czasów Imperium Rzymskiego.
Okazało się, że obiekt to monumentalny grobowiec komorowy, „z wejściem wciąż dobrze uszczelnionym oryginalną płytą tufową zamykającą, tylko naciętą z góry, tworząc otwór umożliwiający dostęp w dalszej fazie użytkowania mauzoleum”.
„Emocje, jakie wywołuje przywilej takiego odkrycia, są nie do opisania” – skomentował nadinspektor Mariano Nuzzo, który jako pierwszy wszedł do obiektu sprzed 2 tys. lat. „Terytorium Giugliano po latach zapomnienia w końcu odzyskuje znaczące pozostałości swojej chwalebnej przeszłości, które zostaną zachowane i otoczone opieką” – dodał.
Odkrycie wraz ze świetnie zachowanymi malowidłami – jak podkreślają naukowcy – na tym terenie to wydarzenie bezprecedensowe.
Urząd Nadzoru Archeologicznego, Sztuk Pięknych i Krajobrazu Metropolii Neapol /FB Malowidła zachowały się w doskonałym stanie.W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.