Świetnie zachowanie pomieszczenie w Giugliano w prowincji Neapol pokryte jest freskami na ścianach i suficie ze scenami mitologicznymi, wśród których w oczy rzuca się trójgłowy pies - stąd nazwa mauzoleum.
Do odkrycia doszło – jak pisze „Avvenire”, największy dziennik katolicki we Włoszech – podczas prac wodociągowych na terenach uprawnych. Pierwsze badania archeologiczne zdają się potwierdzać, że było to miejsce pochówków w różnych okresach historycznych, obejmujących cztery wieki, aż do czasów Imperium Rzymskiego.
Okazało się, że obiekt to monumentalny grobowiec komorowy, „z wejściem wciąż dobrze uszczelnionym oryginalną płytą tufową zamykającą, tylko naciętą z góry, tworząc otwór umożliwiający dostęp w dalszej fazie użytkowania mauzoleum”.
„Emocje, jakie wywołuje przywilej takiego odkrycia, są nie do opisania” – skomentował nadinspektor Mariano Nuzzo, który jako pierwszy wszedł do obiektu sprzed 2 tys. lat. „Terytorium Giugliano po latach zapomnienia w końcu odzyskuje znaczące pozostałości swojej chwalebnej przeszłości, które zostaną zachowane i otoczone opieką” – dodał.
Odkrycie wraz ze świetnie zachowanymi malowidłami – jak podkreślają naukowcy – na tym terenie to wydarzenie bezprecedensowe.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.