Uroczyste nieszpory rozpoczęły 6 maja obchody 800-lecia konsekracji słynnej katedry w Santiago de Composteli. Jubileuszowej Mszy przewodniczył abp Julián Barrio, a koncelebrowali biskupi z hiszpańskiej Galicji, Kraju Basków i Portugalii. Obecne były najwyższe władze polityczne i wojskowe Galicji. Dzisiejsza uroczystość nawiązywała do średniowiecznego przebiegu konsekracji.
Katedra w Santiago de Composteli została konsekrowana w 1211 r. przez bp. Pedro Muñiza. W uroczystej konsekracji wziął udział król Alfons IX z synem Fernandem, biskupi z diecezji galicyjskich i portugalskich, w tym z Lizbony, oraz ówczesna szlachta. Według zachowanych dokumentów procesja trzykrotnie okrążyła świątynię przy śpiewie pieśni i modlitw, zanim weszła do środka. Wewnątrz umieszczono dwanaście krzyży, które biskup namaścił olejem i poświęcił, a następnie procesja przeszła nawami katedry.
Dzisiaj uroczystość rozpoczęła się procesją wewnątrz świątyni. Przy każdym z krzyży konsekracyjnych, które zachowały się do dzisiaj, chór odśpiewał motety oparte na XIII-wiecznych inskrypcjach, które na nich się znajdują. Na dzisiejszą uroczystość muzykę do nich skomponował Joám Trillo. Po dojściu do Portyku Chwały procesja udała się do ołtarza i rozpoczęła się jubileuszowa Msza. Abp Julían Barrio przypomniał w homilii bogatą historię kompostelańskiej katedry, w której znajduje się grób apostoła Jakuba, oraz jej znaczenie dla Hiszpanii i Europy.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.