Uroczyste nieszpory rozpoczęły 6 maja obchody 800-lecia konsekracji słynnej katedry w Santiago de Composteli. Jubileuszowej Mszy przewodniczył abp Julián Barrio, a koncelebrowali biskupi z hiszpańskiej Galicji, Kraju Basków i Portugalii. Obecne były najwyższe władze polityczne i wojskowe Galicji. Dzisiejsza uroczystość nawiązywała do średniowiecznego przebiegu konsekracji.
Katedra w Santiago de Composteli została konsekrowana w 1211 r. przez bp. Pedro Muñiza. W uroczystej konsekracji wziął udział król Alfons IX z synem Fernandem, biskupi z diecezji galicyjskich i portugalskich, w tym z Lizbony, oraz ówczesna szlachta. Według zachowanych dokumentów procesja trzykrotnie okrążyła świątynię przy śpiewie pieśni i modlitw, zanim weszła do środka. Wewnątrz umieszczono dwanaście krzyży, które biskup namaścił olejem i poświęcił, a następnie procesja przeszła nawami katedry.
Dzisiaj uroczystość rozpoczęła się procesją wewnątrz świątyni. Przy każdym z krzyży konsekracyjnych, które zachowały się do dzisiaj, chór odśpiewał motety oparte na XIII-wiecznych inskrypcjach, które na nich się znajdują. Na dzisiejszą uroczystość muzykę do nich skomponował Joám Trillo. Po dojściu do Portyku Chwały procesja udała się do ołtarza i rozpoczęła się jubileuszowa Msza. Abp Julían Barrio przypomniał w homilii bogatą historię kompostelańskiej katedry, w której znajduje się grób apostoła Jakuba, oraz jej znaczenie dla Hiszpanii i Europy.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.