Uroczystym biciem dzwonu Zygmunta rozpoczęła się w niedzielę w Krakowie procesja św. Stanisława, która wyruszyła z katedry na Wawelu do klasztoru ojców paulinów na Skałce.
W tym roku jest ona ogólnopolskim dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II oraz kanonizację Stanisława Kazimierczyka.
Procesja wyruszyła z Wawelu przy uroczystym biciu dzwonu Zygmunta. Kiedy dojdzie na Skałkę, przy ołtarzu Trzech Tysiącleci zostanie odprawiona Msza św. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczyć kard. Camillo Ruini, były wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym.
Będą w niej uczestniczyć, prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką, Episkopat Polski, biskupi z innych krajów, hierarchowie, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich, a także Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni. W procesji uczestniczą także radni Krakowa, politycy, przedstawiciele gmin Małopolski i dziesiątki tysięcy wiernych w tradycyjnych strojach ludowych. W barwnych kontuszach występują członkowie Bractwa Kurkowego. Obecni są harcerze, policja, straż pożarna i wojsko.
Przed uroczystościami prezydent Bronisław Komorowski nzłożył kwiaty w krypcie na Wawelu, gdzie spoczywa para prezydencka - Maria i Lech Kaczyńscy.
Tegoroczne uroczystości to pierwszy etap narodowego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II. Wierni będą dziękować także za kanonizację św. Stanisława Kazimierczyka. Dziś po raz pierwszy zostanie odśpiewana litania do bł. Jana Pawła II, przygotowana z okazji beatyfikacji na polecenie kard. Dziwisza. Składająca się z 49 wezwań modlitwa jest przeznaczona do prywatnego odmawiania i nawiązuje do duchowych aspektów pontyfikatu błogosławionego.
W procesji niesione są relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Brata Alberta, św. Faustyny i św. Jacka. W tym roku niesione są również relikwie bł. Jana Pawła II, które umieszczone zostaną w centralnym miejscu katedry wawelskiej, obok relikwii św. Stanisława.
Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku. W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, czyli w oktawę uroczystości patronalnej św. Stanisława.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.