Na granicach Izraela zabito 16 palestyńskich demonstrantów
Szesnastu Palestyńczyków demonstrujących w niedzielę w dzień Nakby, "katastrofy", jak nazywają oni rocznicę proklamowania Państwa Izrael, zginęło na granicach z Syrią, Libanem i Strefą Gazy wskutek interwencji wojska izraelskiego; ponad 130 zostało rannych.
Wojsko interweniowało na granicach, aby nie dopuścić do wtargnięcia demonstrantów na terytorium Izraela, na osobisty rozkaz premiera Benjamina Netanjahu.
Na granicy syryjsko-izraelskiej, na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan, gdzie tysiące ludzi próbowało sforsować granicę Izraela, zginęło sześciu Palestyńczyków, a ponad 70 zostało rannych, gdy wojsko otworzyło ogień do kilkutysięcznego tłumu.
Rzecznik armii izraelskiej, płk Awital Lejbowicz, oskarżył rząd syryjski o wykorzystywanie własnych obywateli do organizowania demonstracji antyizraelskich w celu odwrócenia uwagi od krwawych wydarzeń w Syrii.
Najbardziej krwawy przebieg miały wydarzenia na granicy libańsko-izraelskiej. Dziesięciu Palestyńczyków zginęło, a 112 zostało rannych, gdy żołnierze izraelscy otworzyli ogień, gdy demonstranci obrzucili kamieniami posterunek graniczny.
Obchody Nakby były organizowane na dużą skalę i miały początkowo spokojny przebieg. Do libańskiej miejscowości nadgranicznej Marun ar-Ras przybyły autobusy z różnych stron Libanu. Przywiozły tysiące palestyńskich uchodźców i potomków uchodźców, którzy po utworzeniu Państwa Izrael musieli opuścić swoje domy i ziemię. Na wielu autobusach były tabliczki z nazwami miejscowości, które musieli opuścić ich palestyńscy mieszkańcy: "Hajfa", "Um el-Fahm", "Nazaret"...
Tę demonstracyjną peregrynację nazwano "Marszem powrotnym do Palestyny".
Ocenia się, że w Libanie, w 12 przepełnionych obozach, mieszka 300-400 tysięcy palestyńskich uchodźców, podczas gdy ich liczba w Jordanii i Syrii wynosi 4,5 miliona.
Izrael ogłosił w niedzielę region przygraniczny "strefą wojskową".
W Gazie tysiące mieszkańców ruszyły w niedzielę w kierunku północnej granicy Strefy z Izraelem. Wojsko i czołgi izraelskie otworzyły ogień do demonstrantów, którzy zebrali się na wiecu w pobliżu granicznego miasta palestyńskiego Beit Lahia.
Doniesienia agencyjne mówią o jednym zabitym i 67 rannych, w większości od odłamków pocisków czołgowych.
Na wiecu z okazji Nakby w stolicy Strefy, w Gazie, na którym zebrało się ponad 10 tysięcy osób, przywódca Hamasu, Ismail Hanija powiedział: "Palestyńczycy mają prawo do stawiania czoła izraelskiej okupacji i do odzyskania własności, którą utracili w 1948 roku".
Po raz pierwszy obchody Nakby zostały zorganizowane wspólnie przez różne palestyńskie ruchy polityczne. Główne ugrupowania podpisały w tym miesiącu w Kairze dokument w sprawie pojednania.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.