Musimy pozostać niezachwiani w naszym wsparciu politycznym, wojskowym, humanitarnym i finansowym dla Ukrainy, nawet gdy staje się to trudniejsze; jest to nie tylko obowiązek moralny, ale także strategiczny - powiedziała w czwartek na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Przewodnicząca PE wezwała przywódców do podjęcia na szczycie UE decyzji w sprawie rozszerzenia, wsparcia Ukrainy i długoterminowego budżetu UE.
"Znaleźliśmy się u progu kolejnego historycznego momentu dla naszej Unii. I do nas należy decyzja, czy wykorzystamy historyczną szansę, czy też zapiszemy ją jako historyczną porażkę. Nadszedł czas, aby spełnić naszą obietnicę. Okazywać jedność i solidarność. Aby pokazać odwagę i determinację. Aby pokazać, że może to być sytuacja korzystna dla wszystkich. Kolejnym krokiem będzie otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią" - podkreśliła.
Rozszerzenie jest naszą najsilniejszą inwestycją geopolityczną i strategiczną - zaznaczyła.
Odniosła się też do wsparcia Ukrainy.
"Musimy pozostać niezachwiani w naszym wsparciu politycznym, wojskowym, humanitarnym i finansowym dla Ukrainy, nawet gdy staje się to trudniejsze. Jest to nie tylko obowiązek moralny, ale także strategiczny. Strategiczne znaczenie ma także osiągnięcie porozumienia w sprawie nowego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy o wartości 50 miliardów dolarów, nad którym Parlament Europejski głosował w październiku. Ponieważ tu chodzi o inwestycje i rozwój. Dla Ukrainy i Europy" - powiedziała.
Metsola mówiła też o długoterminowym budżecie UE. "Pandemia, inwazja na Ukrainę, zmiany klimatyczne, kryzysy energetyczne i związane z kosztami życia – wszystko to miało swój wpływ. Rosnące stopy procentowe spowodowały wzrost naszych kosztów zadłużenia w ramach NextGenerationEU. Nasze wieloletnie ramy finansowe są napięte do granic możliwości ze względu na nowe, wspólnie uzgodnione zadania" - zaznaczyła.
Podkreśliła, że z tych powodów Rada Europejska musi osiągnąć porozumienie w kwestii budżetu UE. "Takie, które będzie szanować prerogatywy PE jako władzy budżetowej określone w Traktatach. Takie, które znajdzie strukturalne rozwiązanie w zakresie zarządzania kosztami pożyczek, a postęp w zakresie zasobów własnych jest częścią tego rozwiązania. Taki, które chroni wspólne wartości Unii i nie pójdzie na kompromis w sprawie praworządności. Takie, które zapewni UE możliwość skutecznego reagowania na kryzysy i nieprzewidziane okoliczności" - wyliczyła.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.