Jako Trzecia Droga widzimy wartość w tym, by Krzysztof Bosak (Konfederacja) był w Prezydium Sejmu jako przedstawiciel opozycji - powiedział w piątek w TVN24 marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Poinformował, że toczą się w tej sprawie rozmowy z koalicjantami, decyzje będą podjęte w przyszłym tygodniu.
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu ma być głosowany wniosek Lewicy o odwołanie wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Bosaka.
W grudniu poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia. Lewica złożyła wniosek o odwołanie Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu argumentując, że umożliwił Braunowi wygłoszenie antysemickiego wystąpienia, w którym m.in. nazwał uroczystość zapalenia świec chanukowych "rasistowskim".
Marszałek Sejmu zapytany w piątek, czy Bosak powinien zachować funkcję wicemarszałka, odparł: "rozmawiamy o tym". "Choć uważam, że nie powinno być przedstawiciela instytucjonalnego Grzegorza Brauna w Prezydium Sejmu, zastanawiamy się nad tym, bo Trzecia Droga widzi wartość w tym, by był w Prezydium jako przedstawiciel opozycji. Decyzję podejmiemy pewnie ostatniego dnia przed głosowaniem, to pewnie jest w przyszłym tygodniu" - powiedział Hołownia.
Dodał, że trwają rozmowy z koalicjantami na ten temat. Odnosząc się do zapowiedzi PiS, że zagłosuje za odwołaniem Bosaka, Hołownia stwierdził: "PiS chce na tym upiec swoją polityczną pieczeń, a ja nie lubię być pieczenią na politycznym ogniu".
Dopytany, czy to oznacza, że Krzysztof Bosak pozostanie wicemarszałkiem, odrzekł: "zobaczymy".
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.