77 proc. Polaków odczuwa satysfakcję ze swojego życia. 19 proc. ocenia jej poziom jako średni, a 3 proc. jest niezadowolonych z życia - wynika z sondażu CBOS.
Według autorów badania, w porównaniu z ocenami 2022 r., deklarowane ogólne zadowolenie z całego życia zmieniło się nieznacznie.
77 proc. ankietowanych odczuwa satysfakcję ze swojego życia choć tylko 22 proc. jest bardzo zadowolonych, a 55 proc. jest raczej zadowolonych.
19 proc. Polaków dostrzega w swoim bilansie życiowym zarówno dobre, jak i złe momenty, co sprawia, że poziom swej satysfakcji życiowej określa jako średni. 3 proc. jest niezadowolonych ze swego życia.
Z sondażu wynika, że w porównaniu z rokiem poprzednim o 4 punkty procentowe wzrósł odsetek osób bardzo zadowolonych ze swego życia. Jednocześnie o 2 punkty zmniejszyła się liczba zadowolonych w stopniu umiarkowanym.
Satysfakcję z życia jako całości nie różnicuje płeć - mężczyźni i kobiety równie często deklarowali zadowolenie z życia.
Jednocześnie z badania wynika, że odczuwanie satysfakcji z życia jest wprost proporcjonalne do oceny materialnego poziomu życia.
Wśród badanych oceniających swoją sytuację materialną jako złą, usatysfakcjonowanymi życiowo czuje się tylko 39 proc., wśród uznających ją za przeciętną - 66 proc., a wśród oceniających ją jako dobrą - 87 proc. Najrzadziej zadowolone z życia są osoby o dochodach do 1499 zł per capita.
Wyraźnie bardziej usatysfakcjonowane życiowo są osoby często biorące udział w praktykach religijnych. Z badania wynika, że satysfakcję ze swojego życia odczuwa 87 proc. osób praktykujących kilka razy w tygodniu i 79 proc. praktykujących raz w tygodniu, podczas gdy niepraktykujący są tylko w 67 proc. ogólnie zadowoleni ze swego życia.
Poza tym najbardziej zadowolone z życia są osoby mające średnie lub wyższe wykształcenie (odpowiednio 80 proc. i 81 proc.), mieszkające w dużych choć nie największych miastach (100-499 tys. mieszkańców - 82 proc.) oraz w małych miastach (do 20 tys. mieszkańców - 81 proc.), a także będące w wieku 18-44 lata (80 proc.).
W grupach społeczno-zawodowych najwięcej osób usatysfakcjonowanych swoją egzystencją zanotowano wśród pracowników usług (87 proc.), kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem (86 proc.), a także wśród pracowników administracyjno-biurowych (83 proc.) oraz średniego personelu i techników (81 proc.).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono od 28 listopada do 12 grudnia 2023 r. na reprezentatywnej imiennej próbie liczącej 961 pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.