„29 stycznia jest dla Ukrainy Dniem Pamięci Bohaterów Krut - pamięci ukraińskich studentów, którzy stanęli w obronie swojego miasta i bohatersko oddali życie za ojczyznę. Niestety, historia się powtarza. I tak jak wcześniej, dziś ukraińska młodzież, dziewczęta i chłopcy, ukraińscy obrońcy po raz kolejny bronią swojej ojczyzny przed rosyjskim agresorem” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk w przemówieniu wideo do uczestników śniadania modlitewnego, które odbyło się w Waszyngtonie w ramach Tygodnia Ukraińskiego 2024.
Bitwa pod Krutami z bolszewicką armią miała miejsce 29 stycznia 1918 r. Straciło w niej życie kilkaset kijowskich studentów. Pamięć o tej bitwie, okrzykniętej „ukraińskimi Termopilami”, jest ważnym elementem ukraińskiej pamięci historycznej.
Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) podkreślił znaczenie świadomości ludzkości, że Ukraina doświadcza dziś jednej z największych katastrof współczesnej historii - największego konfliktu zbrojnego od czasów II wojny światowej.
Zwrócił się do wszystkich życzliwych Ukrainie ludzi w Stanach Zjednoczonych, przypominając o zbrodniach wojennych Rosji przeciwko ludności cywilnej i podkreślając, że wojna na Ukrainie nie jest wojną ukraińską, ale wojną, która dotyka każdego obywatela świata.
"Dzisiaj chcemy, aby nasi przyjaciele w tym wielkim kraju usłyszeli, że obojętność zabija miliony, a solidarność ratuje miliony istnień ludzkich, szczególnie na Ukrainie. Chcemy podziękować wszystkim, którzy dzisiaj solidaryzują się z Ukrainą. Prosimy, aby społeczeństwo amerykańskie nie przekształcało wojny na Ukrainie w przedmiot walk politycznych" – zaznaczył abp Szewczuk.
Zwracając się do uczestników śniadania modlitewnego w Waszyngtonie, patriarcha zauważył, że Ukraińcy liczą na pomoc całej społeczności międzynarodowej, w tym Stanów Zjednoczonych. "Zróbmy wszystko, aby przyjaźń i współpraca między narodami amerykańskim i ukraińskim rosła i rozwijała się" – zaapelował zwierzchnik UKGK i dodał: „Chciałbym, abyśmy podczas tego Tygodnia Ukraińskiego mogli rozmawiać ze sobą, od serca do serca, i zrobić wszystko, aby prawo silniejszego nie gardziło, nie pokonało siły prawa, siły prawa - prawa Bożego i prawa miłości".
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.