W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęto montowanie tzw. infokiosków, czyli punktów bezpłatnego dostępu do internetu. Do października w wyznaczonych punktach darmowy internet będą mieli mieszkańcy 113 gmin regionu.
Do tego czasu zostanie zamontowanych w sumie 290 infokiosków. Staną one m.in. w domach kultury (np. w Nidzicy, Bartoszycach), w bibliotekach (w Braniewie, czy Giżycku), urzędach miast i starostwach (Mikołajki, Węgorzewo), na deptakach (np. w Giżycku), w olsztyneckim skansenie, a nawet szpitalu psychiatrycznym w Węgorzewie.
Samorząd województwa, który realizuje ten projekt szacuje, że dzięki niemu dostęp do internetu zyska około 200 tys. osób, z czego większość to mieszkańcy terenów wiejskich.
"Rozbudowa sieci tzw. PIAP-ów (bezpłatnych punktów dostępu do internetu - PAP) jest kluczowym projektem z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Mieszkańcy regionu i turyści będą mieli dostęp do internetu między innymi dzięki infokioskom, które poza przeglądaniem stron umożliwiają bezprzewodowy dostęp do sieci na własnych komputerach lub telefonach" - napisał w komunikacie przekazanym PAP marszałek województwa Jacek Protas.
Na razie darmowe punkty dostępu do internetu działają w Olsztynie, m.in. na starówce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Ale ma być ich więcej, np. przy miejskim basenie, czy zamku, a także w hali Urania.
Oprócz montowania infokiosków w ramach tego projektu w miastach powiatowych powstaną 33 telecentra umożliwiające przeprowadzenie wideokonferencji.
Projekt udostępniania mieszkańcom Warmii i Mazur internetu oszacowano na 19,28 mln zł, z czego blisko 16 mln zł to pieniądze unijne.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.