W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęto montowanie tzw. infokiosków, czyli punktów bezpłatnego dostępu do internetu. Do października w wyznaczonych punktach darmowy internet będą mieli mieszkańcy 113 gmin regionu.
Do tego czasu zostanie zamontowanych w sumie 290 infokiosków. Staną one m.in. w domach kultury (np. w Nidzicy, Bartoszycach), w bibliotekach (w Braniewie, czy Giżycku), urzędach miast i starostwach (Mikołajki, Węgorzewo), na deptakach (np. w Giżycku), w olsztyneckim skansenie, a nawet szpitalu psychiatrycznym w Węgorzewie.
Samorząd województwa, który realizuje ten projekt szacuje, że dzięki niemu dostęp do internetu zyska około 200 tys. osób, z czego większość to mieszkańcy terenów wiejskich.
"Rozbudowa sieci tzw. PIAP-ów (bezpłatnych punktów dostępu do internetu - PAP) jest kluczowym projektem z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. Mieszkańcy regionu i turyści będą mieli dostęp do internetu między innymi dzięki infokioskom, które poza przeglądaniem stron umożliwiają bezprzewodowy dostęp do sieci na własnych komputerach lub telefonach" - napisał w komunikacie przekazanym PAP marszałek województwa Jacek Protas.
Na razie darmowe punkty dostępu do internetu działają w Olsztynie, m.in. na starówce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Ale ma być ich więcej, np. przy miejskim basenie, czy zamku, a także w hali Urania.
Oprócz montowania infokiosków w ramach tego projektu w miastach powiatowych powstaną 33 telecentra umożliwiające przeprowadzenie wideokonferencji.
Projekt udostępniania mieszkańcom Warmii i Mazur internetu oszacowano na 19,28 mln zł, z czego blisko 16 mln zł to pieniądze unijne.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.