MŚ w pływaniu - Majerski brązowym medalistą na 100 m st. motylkowym

Jakub Majerski zdobył brązowy medal na 100 m st. motylkowym w mistrzostwach świata w pływaniu, które odbywają się w Dausze. Piąte miejsce na 200 m stylem grzbietowym zajęła Laura Bernat. Do niedzielnych finałów awansowali Ksawery Masiuk, Katarzyna Wasick i Kornelia Fiedkiewicz.

Majerski do finału zakwalifikował się z drugim czasem. W półfinałach najszybszy okazał się Diogo Matos Ribeiro, który w walce o medale potwierdził klasę i wygrał czasem 51,17. Portugalczyk wyprzedził Austriaka Simon Bucher o 0,11 s i o 0,15 Polaka. To pierwszy medal biało-czerwonych w tegorocznych MŚ.

W finale 200 m stylem grzbietowym Bernat osiągnęła wynik 2.09,92, co zapewniło jej piąte miejsce. Triumfowała Amerykanka Claire Curzan - 2.05,77.

Do niedzielnych finałów awansowała trójka Polaków.

Czas 24,46 dał Masiukowi trzecie miejsce, ex aequo z Pieterem Coetze z RPA, w półfinałach na 50 m stylem grzbietowym. Najszybszy okazał się Australijczyk Isaac Cooper - 24,12.

W rywalizacji o podium na 50 m stylem dowolnym wystąpią dwie Polki. Wasick w półfinale była druga - 24,01, a Fiedkiewicz siódma - 24,71. Najszybsza okazała się multimedalistka wielu światowych imprez, Sarah Sjoestroem - 23,90. Szwedka niecałą godzinę wcześniej sięgnęła po szósty tytuł mistrzyni globu na 50 m stylem motylkowym.

Do czołowej ósemki mistrzostw na 50 m st. klasycznym nie udało się awansować Dominice Sztanderze, która uzyskała 10. wynik - 30,78. Najlepszy czas półfinałów miała Litwinka Ruta Meilutyte - 29,42