Chiny i Rosja, które łączy kompleksowe partnerstwo strategiczne, stworzyły "nowy model" stosunków między wielkimi mocarstwami - powiedział w czwartek szef chińskiej dyplomacji Wang Yi na konferencji prasowej w kuluarach obrad parlamentu ChRL.
"Chiny i Rosja stworzyły nowy paradygmat stosunków między głównymi mocarstwami, który różni się od przestarzałego podejścia zimnowojennego" i dążą do ustanowienia trwałych stosunków dobrosąsiedzkich, przyjaźni i współpracy "bez zawiązywania sojuszu, przy braku konfrontacji i nieatakowaniu żadnej strony trzeciej" - powiedział szef dyplomacji, zauważając, że "hegemonia nie znajduje poparcia, a podział jest skazany na niepowodzenie".
Komunistyczne władze Chin dotychczas nie potępiły rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę i sprzeciwiały się nakładanym na Moskwę sankcjom.
Pekin wspiera wysiłki na rzecz "zorganizowania w odpowiednim czasie międzynarodowej konferencji pokojowej uznawanej zarówno przez Rosję, jak i Ukrainę, zdolnej do zapewnienia równego udziału wszystkich stron i uczciwych dyskusji na temat wszystkich planów pokojowych" - powiedział Wang dziennikarzom na dorocznej konferencji prasowej organizowanej przy okazji obrad Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych.
Minister zaznaczył jednak, że utrzymanie nawiązanych 75 lat temu stosunków chińsko-rosyjskich jest "wyborem strategicznym" podejmowanym przez obie strony na podstawie interesów obu narodów, a także "nieuniknionym wymogiem dostosowania się do ogólnego trendu rozwoju świata".
"Rosyjski gaz ziemny trafił do tysięcy gospodarstw domowych w Chinach, a chińskie samochody jeżdżą po ulicach Rosji, co w pełni pokazuje dużą odporność i szerokie perspektywy wzajemnie korzystnej współpracy między obydwoma krajami" - powiedział Wang, przywołując dane dotyczące dwustronnej wymiany handlowej w 2023 roku, która osiągnęła 240 mld USD, ustanawiając nowy rekord.
Najnowsze dane chińskiej administracji celnej, opublikowane w czwartek, potwierdzają ten trend. Chiński eksport do Rosji denominowany w dolarach wzrósł o 12,5 proc. w okresie styczeń-luty br. w porównaniu z takim samym okresem w roku poprzednim, podczas gdy import zwiększył się o 6,7 proc.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.