Trwają prace nad tekstem adhortacji apostolskiej, którą Papież wyda jako owoc ubiegłorocznego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, podobnie jak było w przypadku innych synodalnych zgromadzeń specjalnych
Ścisła grupa redaktorów posynodalnego dokumentu spotka się w Rzymie za miesiąc, dokładniej 6 i 7 lipca. Czytamy o tym w opublikowanym dziś komunikacie z 4. zebrania rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów, powstałej na zakończenie bliskowschodniego zgromadzenia synodalnego. Zebrała się ona w Watykanie 17-18 maja.
Podczas dwudniowego spotkania wiele mówiono o aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, nawiązując do apeli Benedykta XVI o solidarność, dialog i pokojowe negocjacje. Przedstawiono nadzieje i troski mieszkańców tamtych regionów, podkreślając wielką odpowiedzialność polityków, zarówno na miejscu, jak na arenie międzynarodowej. Winni oni zapewnić równe prawa wszystkim obywatelom niezależnie od różnic etnicznych, religijnych czy kulturowych. Podkreślono konieczność tolerancji i współpracy. Przybyli w większości z Bliskiego Wschodu członkowie rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów stwierdzili: „Coraz bardziej wymagające są potrzeby dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. Pobudzają one uczniów Chrystusa do komunii i świadectwa, by przeżywać wiarę w miłości i w nadziei na nadejście lepszych czasów, które trzeba przygotowywać cierpliwie i wytrwale”. Uczestnicy spotkania przedyskutowali zarys tekstu przyszłej posynodalnej adhortacji.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.