Amerykański prezydent Barack Obama starał się uspokoić zarazem Moskwę i swych polskich rozmówców co do intencji Waszyngtonu w kwestii tarczy antyrakietowej - napisała agencja AFP na zakończenie jego wizyty w Warszawie.
Agencja, cytując słowa Obamy o potrzebie współpracy z Rosją w celu przeciwstawienia się "wspólnym zagrożeniom", przedstawia wyniki jego warszawskich rozmów na ten temat.
AFP pisze m.in, że niemal gotowe jest dwustronne porozumienie, które pozwala na rotację samolotów bojowych F-16 i samolotów transportowych Hercules do lotów treningowych polskich pilotów, jak również na stałą obecność pododziału armii amerykańskiej na terytorium Polski.
"Jeśli chodzi o Polskę i, podobnie, o jej sąsiadów, silne więzy z Waszyngtonem mają zasadnicze znaczenie dla jej strategii, dla zapewnienia jej niezależności w stosunkach z Moskwą" - podkreśla agencja.
Tak więc - dodaje AFP - Rumunia i Polska zgodziły się, aby stacjonowały na ich terytoriach od roku 2015 i 2018 rakiety przechwytujące SM-3, które stanowią część tarczy antyrakietowej, co wywołuje irytację Moskwy jako zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.